CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

18. 07. 2017

0 komentářů

Česká potravinová inflace

 

Spokojená s inflací už nemusí být jen ČNB, ale jak to tak vypadá i ECB. Včera potvrzená inflační data sice ukazují pokles celkové inflace v eurozóně, ale jádrové indexy vesměs všechny míří pomalu a jistě nahoru.

Loading



 

Ať už se podíváme na inflaci bez potravin, bez energií či další subindexy, drží se tyto sledované ukazatele mírně nad jedničkou a jejich další nárůst je velmi pravděpodobný. Celková inflace se sice vzdálila od dvouprocentního cíle s tím, jak se vyčerpal efekt dražších pohonných hmot, nicméně postupně je v roli inflačního faktoru začnou nahrazovat ceny služeb.

Ostatně už nyní je možné vidět, jak rychle například rostou ceny dovolených nebo hotelových služeb. S ekonomickým růstem přicházejí i inflační tlaky, které sice nejsou zatím nijak extra silné, ale o to stabilnější a dlouhodobější. Tedy minimálně po dobu, dokud evropská ekonomika opět neupadne do recese a spotřebitelé nezačnou volnočasové aktivity opět omezovat.

Vývoj inflace v eurozóně není zajímavý jen z pohledu další politiky ECB, ale i ve srovnání s tím, co se se spotřebitelskými cenami děje v ČR. Docela kontrastně působí porovnání vývoje cen potravin, které v EMU meziročně zdražují jen o 1,2 %, zatímco v ČR jejich ceny rostou o více než pět procent. ČR je už dokonce zemí s třetím nejrychlejším růstem cen potravin a rozhodně to není jen kvůli rekordním cenám másla, protože ty rostou téměř všude (v Německu dokonce meziročně o 59,6 %). Růst cen potravin se tak v ČR vlastně utrhnul od vývoje v EU a jedním z důvodů může být fakt, že u nás na rozdíl od ostatních zemí rostou velmi rychle ceny chleba, masa a některých dalších významných položek v rámci koše potravin. Nakonec, rekordní spotřebitelská poptávka v tomto směru rozhodně překážky neklade.

A nakonec je třeba zmínit ještě jeden ukazatel, který sice není populární tak jako inflace, ale v poslední době o to sledovanější. Jde konkrétně o ceny nemovitostí v EU, které zítra zveřejní Eurostat. Jen pro připomenutí, v posledním čtvrtletí loňského roku „získala“ ČR zlatou medaili za nejrychleji rostoucí ceny nemovitostí na bydlení a už zítra uvidíme, jestli se jí toto první místo podařilo udržet i v prvním čtvrtletí letošního roku.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *