CZK/€ 25.440 +0,26%

CZK/$ 23.453 +0,37%

CZK/£ 30.298 +0,39%

CZK/CHF 26.480 +1,03%

11. 09. 2018

0 komentářů

Inflace dává ČNB argumenty pro růst sazeb

 

Inflace se po krátké přestávce opět vrátila do těsné blízkosti prognózy centrální banky, která tak může spokojeně konstatovat naplňování prognózy a pokračovat v normalizaci úrokových sazeb.

Loading 

Když k tomu připočteme fakt, že nahoru zamířila měnově-politická inflace i korigovaná inflace bez pohonných hmot označovaná někdy za jádrovou inflaci, nemusí centrální banka s dalším – letos už čtvrtým zvýšením úrokových sazeb – opravdu otálet. Nakonec jasné jestřábí poselství, byť ne celé bankovní rady, zaznělo už několikrát, takže trh by na zářijový růst sazeb připraven být měl.

Za růstem inflace jsou v letošním roce především rostoucí náklady na bydlení. Ty se postaraly téměř o třetinu z aktuálních 2,5 % a to především tím, jak se zvyšuje nájemné a ceny energií reagující na dění na zahraničních burzách. Prozatím jde zejména o ceny elektrické energie, nicméně v průběhu následujících měsíců se k nim nepochybně přidají i ceny plynu. Do „hry“ se vrátí nejspíše i potraviny a zesílí i inflační tlaky u služeb, které začnou ve větší míře odrážet vývoj mzdových nákladů. Inflace tak i nadále s vysokou pravděpodobností zůstane nad cílovou hranicí ČNB.

Růst úrokových sazeb na zářijovém zasedání bankovní rady se zdá být téměř jistý. Otázkou zůstává, co bude dál. Zda si ČNB troufne zvýšit úrokové sazby i na listopadovém zasedání – tedy počtvrté po sobě (za celý letošní rok by to bylo už popáté), respektive zda má důvod k takovému spěchu.

Prognóza repo-sazby z dílny centrální banky prostor pro zvýšení sazeb naznačuje i nenaznačuje, když zároveň předpokládá průměr hlavní sazby ČNB v posledním čtvrtletí letošního roku na úrovni 1,68 %, nicméně zároveň během dalšího půlroku jeho pokles zpět na 1,50 %. Jde samozřejmě „jen“ o výstup modelu, který je pouze vodítkem, takže skutečnou sílu odhodlání centrálních bankéřů bude možné odhadnout teprve na tiskové konferenci po nadcházejícím zasedání.

REKLAMA

Zatím se dá předpokládat, že toto odhodlání bude úměrné slabosti koruny, respektive její odchylce od prognózovaných hodnot. A to má koruna před sebou kus cesty, protože její kurz by v posledním čtvrtletí roku měl podle ČNB dosahovat v průměru 25,30 EUR/CZK.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patri Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Jaký dopad by mělo vítězství Donalda Trumpa na trhy?

Po skončení první poloviny roku můžeme konstatovat, že napětí v mezinárodním obchodě se opět zostřuje směrem až k obchodní válce. V tomto prostředí se blíží kvapem prezidentské volby v USA. Po nedávném atentátu na Donalda Trumpa můžeme konstatovat, že zvolení tohoto prezidentského kandidáta začíná být vysoce pravděpodobné. Jaké jsou aktuální ekonomické […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024

Trhy klamou silným růstem, za ním se skrývá vcelku znepokojivý příběh

Americké akciové trhy jako celek nejsou nyní levné, na tom se shodne drtivá většina expertů. Vlastně na historické poměry jsou spíše drahé. Například Shiller PE ratio (poměr zisků k ceně akciového indexu S&P 500 ošetřený o inflaci) je nyní roven 36,3, což je za posledních více než […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *