Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Inflace dává ČNB argumenty pro růst sazeb

Banky 11.09.2018 | 16:41 0 Komentářů

Inflace se po krátké přestávce opět vrátila do těsné blízkosti prognózy centrální banky, která tak může spokojeně konstatovat naplňování prognózy a pokračovat v normalizaci úrokových sazeb.

Když k tomu připočteme fakt, že nahoru zamířila měnově-politická inflace i korigovaná inflace bez pohonných hmot označovaná někdy za jádrovou inflaci, nemusí centrální banka s dalším – letos už čtvrtým zvýšením úrokových sazeb – opravdu otálet. Nakonec jasné jestřábí poselství, byť ne celé bankovní rady, zaznělo už několikrát, takže trh by na zářijový růst sazeb připraven být měl.

Za růstem inflace jsou v letošním roce především rostoucí náklady na bydlení. Ty se postaraly téměř o třetinu z aktuálních 2,5 % a to především tím, jak se zvyšuje nájemné a ceny energií reagující na dění na zahraničních burzách. Prozatím jde zejména o ceny elektrické energie, nicméně v průběhu následujících měsíců se k nim nepochybně přidají i ceny plynu. Do „hry“ se vrátí nejspíše i potraviny a zesílí i inflační tlaky u služeb, které začnou ve větší míře odrážet vývoj mzdových nákladů. Inflace tak i nadále s vysokou pravděpodobností zůstane nad cílovou hranicí ČNB.

Růst úrokových sazeb na zářijovém zasedání bankovní rady se zdá být téměř jistý. Otázkou zůstává, co bude dál. Zda si ČNB troufne zvýšit úrokové sazby i na listopadovém zasedání – tedy počtvrté po sobě (za celý letošní rok by to bylo už popáté), respektive zda má důvod k takovému spěchu.

Prognóza repo-sazby z dílny centrální banky prostor pro zvýšení sazeb naznačuje i nenaznačuje, když zároveň předpokládá průměr hlavní sazby ČNB v posledním čtvrtletí letošního roku na úrovni 1,68 %, nicméně zároveň během dalšího půlroku jeho pokles zpět na 1,50 %. Jde samozřejmě „jen“ o výstup modelu, který je pouze vodítkem, takže skutečnou sílu odhodlání centrálních bankéřů bude možné odhadnout teprve na tiskové konferenci po nadcházejícím zasedání.

Zatím se dá předpokládat, že toto odhodlání bude úměrné slabosti koruny, respektive její odchylce od prognózovaných hodnot. A to má koruna před sebou kus cesty, protože její kurz by v posledním čtvrtletí roku měl podle ČNB dosahovat v průměru 25,30 EUR/CZK.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patri Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.