CZK/€ 24.515 +0,14%

CZK/$ 25.028 +0,80%

CZK/£ 28.051 +0,37%

CZK/CHF 25.278 +0,26%

30. 07. 2018

0 komentářů

Bank of Japan, FED a ČNB: kdo z nich překvapí?

 

Čeká nás další týden ve znamení centrálních bank, po kterém by trhy měly začít pomalu ale jistě upadat do hlubšího srpnového “odpočinku” spojeného s ještě nižší likviditou. I když je inflace na vzestupu, žádná z čtyřlístku centrálních bank zasedajících v tomto týdnu (BOJ,BOE, FED, ČNB) není pod výrazným tlakem utahovat měnovou politiku. Rozhodně ne tak výrazným jako jihoamerická Venezuela. Tu v uplynulém týdnu varoval Mezinárodní měnový fond před hyperinflací – podle jeho odhadů by měla inflace z dnešních zhruba 7000% vzrůst do konce roku na 1 milion%. S takovým inflačním výhledem je rozhodně na místě zvážit, zda sazby neměly být vyšší než 20%. 

Zcela opačné problémy má Japonsko. Přes enormní úsilí – záporné sazby, masivní skupování dluhopisů i akcií a kontrolu výnosové křivky – inflace stále nikde. Japonská inflace se drží pod 1% a masivní měnová expanze zatím přináší jenom větší zátěž tamním bankám.

Zoufalé hledání rozumného výnosu žene japonský finanční sektor do neúměrného rizika – podle posledních zpráv Banky pro mezinárodní platby patří právě japonské banky k největším hazardérům zvyšujícím zahraniční expozice. Z toho důvodu část trhu začíná věřit, že Bank of Japan hodí brzo “ručník do ringu” a začne utlumovat QE dříve než původně plánovala. I proto se japonský desetiletý výnos dostal nejvýš od začátku roku a asijským akciím se nedýchá úplně nejlépe..

To americký Fed by ničím zásadním tentokrát překvapit neměl. Na posledním zasedání zvýšil sazby a teď si podle všeho vybere oddechový čas. Sazby ovšem půjdou vzhůru pravděpodobně v Británii, kde se inflace drží okolo 2,5% a libra v před-brexitovém čase zrovna neoplývá sílou.

ČNB nejspíš znovu zvedne sazby

A co je pro nás samozřejmě nejzajímavější, je čtvrteční zasedání ČNB. Nová prognóza v kombinaci s rostoucí nedůvěrou ČNB v další zisky koruny pravděpodobně rozhoupají domácí centrální banku k dalšímu růstu úrokových sazeb. Na rozdíl od červencového zasedání je ale tento krok většinou trhu očekáván a těžko věřit, že koruně dodá sám o sobě novou výraznější sílu. Tu by ale teoreticky mohla načerpat z prognózy, pokud by se úrokový výhled posunul výrazněji výše.

REKLAMA

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Analýza: Co přijde po extrémním jestřábím postoji?

Na globálních trzích se blíží další zima. Rychle se dostáváme k bodu zlomu globální ekonomiky. Ten přijde díky „extrémně jestřábímu postoji“ politických institucí někdy v příštím čtvrtletí. Podle Saxo Bank nás čeká pevně zakořeněná, perzistentní inflace. Dnes už je jasné, že nás k inflačnímu bodu zlomu přivedou tři faktory. Otázka, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 10. 2022

Komentář: Nevídaný strach obchází americké akciové trhy

Wall Street je v panice. Oficiálně. V minulém týdnu se takzvaný „index strachu“, ukazatel VIX, dostával opakovaně do reverzního módu. Jeden obchodní den za druhým tedy burziány děsilo více to, co přijde záhy než to, co nastane za tři měsíce. Přitom běžně je tomu spíše naopak. Investoři jsou totiž […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.