Středa 29. září. Svátek má Michal.

Indie se bojí ztráty levných dolarů

Investice 20.08.2013 | 09:33 0 Komentářů

Nezadržitelný růst bezpečných vládních výnosů sráží do kolen většinu věcí, co jen trochu zavání rizikem. Americké akciové indexy proto padaly již čtvrtý den v řadě a na devizových trzích je v nemilosti většina měn na rozvíjejících se trzích. Tahounem ztrát byla indická rupie, která od pátku ztratila přes 3 %. Její výprodeje rezonovaly včera i ve střední Evropě, kde všechny měny včetně čeké koruny zůstaly v defenzivě.

Indie je klasickým případem ekonomiky, která je hodně zranitelná vůči eventuálnímu utahování měnových kohoutů v americkém Fedu. Politika super-levného dolaru vedla v posledních letech k přílivu spekulativního kapitálu a k nárůstu deficitu běžného účtu platební bilance (tedy jednoduše k návyku na tok peněz ze zahraničí). Příliv peněz ze zahraničí roztočil rychleji (než je únosné) domácí poptávku. Ekonomiky jako ta indická se tak dostávaly do perverzní kombinace nadhodnoceného domácího kurzu a rostoucích inflačních tlaků.

V posledních kvartálech začal ale růst v Indii (podobně jako v Thajsku nebo v Indonésii) zpomalovat a současně americký Fed začal připravovat trhy na konec politiky super-levného dolaru. Země s vyššími schodky běžného účtu (návykem na zahraniční peníze) jako Indie jsou v tuto chvíli nejvýše zranitelné. Odliv peněz může mít potenciálně velký dopad na jejich růst, a to může nahlodat důvěru i jiných než spekulativních investorů do indické ekonomiky – i ti nakonec mohou začít balit kufry.

Výraznější skokové znehodnocení měny si přitom země jako Indie příliš nemohou dovolit, protože má vysokou inflace (v tuto chvíli v blízkosti 10 %). Pokud by se naopak indická centrální banka rozhodla bránit měnu vyššími sazbami, má ale na stole jiný problém. Utahování měnové politiky přispěje k udušení domácí poptávky, na kterou již tak silně negativně dopadá odliv zahraničního kapitálu.

Zkrátka, pro země jako Indie (a ještě více Jižní Afrika, Turecko nebo Indonésie) může být obrat v měnové politice v americkém Fedu velice nepříjemnou zkušeností. Nezbývá jim než doufat, že Fed začne kormidlo otáčet skutečně velice, velice pomalu.

Jan Bureš, hlavní ekonom Ery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.