CZK/€ 25.335 -0,12%

CZK/$ 23.337 -0,17%

CZK/£ 29.595 -0,23%

CZK/CHF 26.550 -0,08%

30. 04. 2013

1 komentář

II. pilíř není výhodný

 


 

Podle Vostatka je druhý pilíř výhodný pouze pro desetinu nejbohatších zaměstnanců, přičemž jeho zastánci většinou nepočítají s s dlouhodobým schodkem ve státním rozpočtu. Další lží podle Vostatka je také tvrzení, že za dvě procenta z hrubé mzdy dostane klient tři procenta od státu, přičemž to neplatí ani u OSVČ. Vostatkovi se nelíbí ani argumentace o snižování důchodů kvůli zlému demografickému vývoji. „Pokud by vůbec nerostly mzdy do roku 2050, tak za jinak stejných předpokladů by se starobní důchody snížily jen asi o 15 procent, nikoliv tedy o 40 až 50 procent. Tvrdit, že první pilíř nás na stará kolena neuživí, je čirý výmysl. Každý soudný člověk navíc předpokládá, že mzdy porostou, a to je samo o sobě významné – není důvod, aby došlo ke snížení důchodů ani o oněch 15 procent. Demografický trend se navíc má ve druhé polovině století obrátit,“ uzavírá optimisticky Jaroslav Vostatek pro HN.

Zdroj: Hospodářské noviny, parlamentní listy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Druhý pilíř čekají změny, levice jej stále nechce

Včerejší bilance potvrdila to, co bylo jasné prakticky od začátku. Druhý pilíř je zatím velmi velkým zklamáním jak pro vládu, tak pro penzijní společnosti. Levice jásá, protože se jí podařilo nové fondy úspěšně bojkotovat, ale autoři reformy to nevzdávají a chystají změny. Prý zejména ty, které si lidé sami vynutili.

Text: Daniel Kuchta

03. 07. 2013

Druhý pilíř zavírá brány

Důchodová reforma, která by umožňovala lidem samostatně rozhodovat o tom, kam půjdou jejich peníze určené na důchod, se rodila dlouho a těžko a nakonec nedopadla nijak slavně. O pár dní končí možnost pro vstup pro lidi starší 35 let, ale ti, kteří do něj nakonec nevstoupí, pravděpodobně litovat nemusí.

Text: Daniel Kuchta

25. 06. 2013

Spoléhat v důchodu na stát? Radši ne

Nedávno mi v mailu skončil obrázek s vtipem, který měl poukazovat na to, jak by mohly dopadnout peníze těch lidí, kteří se rozhodnout pro ukládání peněz do druhého pilíře reformovaného důchodového systému. Jsou peníze v rukou státu skutečně více v bezpečí? Asi těžko.

Text: Daniel Kuchta

16. 01. 2013


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jana

    1 května, 2013

    Demagogie všeho schopných státních tunelářů propagující II.pilíř a oblbujících lidi je neskutečná …

    Odpovědět