CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Daniel Kuchta

25. 06. 2013

11 komentářů

Druhý pilíř zavírá brány

 


 

Důchodová reforma, a zejména druhý pilíř je pro všechny spíše zklamáním. Lidé sice dostali s jeho příchodem možnost kromě státního důchodového systému ukládat také prostředky do fondů, které si sami vyberou, ale velmi to na ně nezapůsobilo. Novinka přitom přinesla několik věcí, po nichž volalo mnoho lidí již poměrně dlouhou dobu. Lidé mají zmiňovanou možnost vybrat si z několika druhů fondů. Ty jsou určeny jak pro konzervativní, tak pro dynamické střadatele, kteří mají zájem dosahovat zajímavějších výnosů, než v penzijním připojištění, které „muselo“ vydělávat na roční bázi – důsledkem byly výnosy, které nebyly schopny překonat inflaci.

Majetek fondů se oddělil od majetku účastníků a výpočet výnosů není netransparentní a zatížen takovými věcmi, jako jsou provize pro sprostředkovatele apod. Přilákat měla také možnost dědit naspořené peníze v případě úmrtí střadatele a nízké poplatky.

Bohužel, anti-kampaň, kterou spustili odpůrci nového důchodového spoření, a v níž byly nedostatky popsány poměrně odstrašujícím způsobem, byla velmi úspěšná. I proto není až tak velkým překvapením, že počet lidí, kteří do něj do dnešní doby vstoupili, je velmi nízký a nezaznamenal ani postupný rostoucí trend, který by bylo možné očekávat po špatném začátku. Od začátku června navíc nebudou moci do druhého pilíře vstoupit lidé starší 35 let, takže množství potenciálních klientů se ještě zmenší.

Dodatečné 2 % ze mzdy mohou být pro lidi možná mírnou zátěží, mnohem větším problémem ale jsou pro zastánce státní kontroly důchodového systému, kterým vadí 3 % ze mzdy, které každý klient vyvede z průběžného systému kontrolovaného státem. Kritikům vadí také nemožnost z druhého pilíře předčasně vystoupit, takže se peněz dočkají až v době, kdy půjdou do důchodu (přičemž ani přesně neví, kdy) a peníze si nemohou vybrat (ani část z nich) najednou.

Nedokonalost druhého pilíře vždy zmiňují také jeho zastánci, a je pravdou, že vzhledem k tomu, že byl šit horkou jehlou, určité nedostatky má. Ale prakticky nejsilnějším důvodem, který je nutí nevstupovat do druhého pilíře, je politické riziko. Levice si zkrátka nedokáže představit, že by se lidé mohli, i když jen částečně, samostatně rozhodnout, kam budou investovány jejich peníze. Argumentace, že stát je tou nejlepší zárukou důchodu, je v lidech zakořeněn tak silně, že je pro levicové strany velmi lehké, a z hlediska preferencí také výhodné, tvrdit, že druhý pilíř po svém dosazení k moci jednoduše zruší.

REKLAMA

Velkým nedostatkem druhého pilíře, který také stojí za neúspěchem důchodového spoření, je nedostatečná informovanost lidí, pro které by mohl být zajímavý. Nepřidávají tomu ani „odborníci“, a to jak na jedné tak i na druhé straně barikády, kterých se po odstartování důchodové reformy vyrojilo skutečně hodně. Každý z nich se tak snaží přispět svým „určitě fundovaným“ názorem, ale výsledek je pouze mišmaš názorů, které akorát vytvářejí další informační chaos. Zejména, když je většina těchto názorů motivována nějakými osobními zájmy a chybí jim objektivita. Problémem je také skutečnost, že i vláda, která důchodovou reformu zařídila, při jejím prosazování neváhá přijít s informacemi, které jsou někdy přinejmenším zavádějící.

Nakonec je dnes prakticky jedno, jestli je druhý pilíř výhodný, nebo ne a jestli z něj bude v budoucnu možné vystoupit, nebo ne. Důležité je, že vláda, která nastoupí o několik měsíců, bude rudě oranžová a druhý pilíř je pro ni trnem v oku. Jestli jej skutečně zruší, to není jisté, ale pravděpodobnost je vysoká. Jsem zvědavý, jak bude vypadat červený druhý pilíř Nuselského mostu.

Loading

Vstoupit do diskuze 11 komentářů


Související články

Změny v důchodech

Nakročily změny v důchodech k reformě systému?

Reforma důchodového systému je taková nenápadná stálice českého politického dění. Víceméně tak nějak všichni víme, nebo alespoň tušíme, že s důchody by se mělo něco udělat. Demografický vývoj se neptá a peníze jednou dojdou. Po razantní změně ale není až taková poptávka, aby se za to získávaly […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024

důchodové spoření 2024

Jak se mění státní podpora důchodového spoření v roce 2024?

Český důchodový systém se dočkal částečné reformy. Od letošního roku se zvýšili například důchodové příspěvky OSVČ, snižuje se výpočet valorizace, více se krátí předčasný důchod a snižuje se maximální doba pobírání předčasného důchodu. Jednou z větších změn jsou také změny v podpoře soukromého spoření na důchod.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

09. 02. 2024

Změny v důchodech

Konečně důchodová reforma, která bude mít nějaký dopad?

S českým důchodovým systémem se to má zhruba takto: víceméně všichni víme, že to není udržitelné, ale předchozí vlády neměly dost odvahy do toho pořádně zasáhnout. Navíc lidé v produktivním věku, kteří se blíží svým věkem spíše k hranici důchodu než ke své maturitě, si nejistotu starobních […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Kušta

  26 června, 2013

  A vám je trnem v oku čeština. Napřed se naučte česky, aby zprostředkovatelé nebyli sprostí…

  Odpovědět

 • Roman

  27 června, 2013

  Já už jsem v druhém pilíři dávno. Mám tam už přes 10000,– které ostatní zaplatili státu a už nikdy neuvidí…

  Odpovědět

 • Jiří

  27 června, 2013

  Romane, kdo Vás tak hezky očkuje?

  Odpovědět

 • Roman

  28 června, 2013

  očkuje? Nerozumím co to je?

  Odpovědět

 • Jiří

  28 června, 2013

  Kdo Vám očkuje takové směšné argumenty? Díváte se na celou věc moc jednoduše. Mám pocit jako bych četl úplného laika. Ještě že tak nemyslí každý…

  Odpovědět

 • Roman

  28 června, 2013

  Ono to není složité, jestli to chcete mít složité tak si to tak delějte a buďte průměrný občan.
  Směšné argumenty? Já jsem žádný argument nevyřkl. To spíš já bych se měl zeptat, kdo očkuje vás? :-)
  Doufám, že jste měl úspěšný týden.

  Odpovědět

 • tla

  29 června, 2013

  naockovany budete určitě spíš vy. drtivá většina diskuzi a to i odborných je postavena na omylech a nerealnych očekávanich. a hrstku skutečně relevantních připomínek půjde zohlednit změnou parametru. všichni se tady o tom baví, jako kdyby bylo něco tesano do kamene. takže klid, systému je třeba dát šanci, postupně ho optimalizovat a ne hned dostávat hysterický záchvaty jako ma sobotka a s ním 90% veřejnosti.

  Odpovědět

 • Jiří

  7 července, 2013

  Že budou změny, se očekávalo, v ČR chtějí dělat změny jenom proto, aby bylo více ovcí, ale jak bude dost ovcí, podmínky se zhorší stejně tak jako v jiných státech. Doporučuji se dívat na ostatní státy a časové změny, které doprovází důchodové modely. Jste naivní, když věříte, že systém může fungovat v zemi, kde není stabilní politika, kde je vysoká korupce a kde se zákony mění jako ponožky. Jste naivní, když si myslíte, že tento zbytečný model nám zvýší naše důchody. Aby se něco změnilo, je potřeba změnit politické vládnutí, snížit korupci na nejvyšších místech, to co jste vyděl v telce je jenom povrchová korupce. Je potřeba zvýšit porodnost, motivovat lidi k práci a neustále posilovat ekonomiku, jinak jsou všechny systémy jenom hra, která reálně občanům nic nepřinese. Když nevěříte, dočkejte času. Naivita v čr je pořád velká, stát nám nikdy nedal nic zadarmo a když dojde k nejhoršímu tak, vždy šáhne na peníze. Takové ty argumenty, že na to stát nemůže sáhnout jsou jenom naivní řeči zastánců, kteří nechápou, že se zákony mění podle toho, co se jim hodí do krámu. Zajistit se na stáři můžete jinak, navíc bez státní podpory, kterou stejně vždy zaplatí daňoví poplatníci.

  Odpovědět

 • vašek

  1 července, 2013

  A dobře ti tak, nešťastníku!!

  Odpovědět

 • issueman

  29 června, 2013

  Já osobně vidím nedostatky pilíře v v níže uvedených bodech:

  • v případě nezaměstnanosti spoříte na důchod NULA
  • v případě invalidity (např. po úrazu) spoříte NULA
  • v případě dlouhodobé nemoci (např. léčba rakoviny 18měs.) spoříte NULA
  • nemůžete posílat žádné své další peníze (jen odvod ze mzdy)
  • dědictví se omezuje jen na převod mezi penzijními společnostmi
  • nelze určit, zda si mohu vybrat alespoň část naspořených peněz najednou.

  Ale možná jen nemám správné informace – jako většina lidí v ČR.
  V každém případě doufám, že pokud dojde ke změně výše uvených parametrů, tak dostanou šanci i lidé nad 35let !

  Odpovědět

 • tunel II p

  29 června, 2013

  Jen to ne! Je to nesmysl. A snížíte si státní důchod a je to celé na vodě. Dívejte se okolo, nikde to nefunguje, tunel! Hledají, koho by okradli a sami tam nejdou, nebo jen formálně, a pak to po změně zákona zruší a odejdou. I s vašimi love!

  Odpovědět