Neděle 05. prosince. Svátek má Jitka.

Hotovosti se blýská na horší časy. EU plánuje přísnější regulace

Vývoj ekonomiky 25.01.2021 | 18:30 2 Komentářů

„Hotovostní transakce se zřejmě budou postupně omezovat. To by však nemělo vyústit k jejich úplnému zrušení. Hotovost hraje v ekonomice důležitou roli a slouží jako obrana proti hluboce záporným úrokovým sazbám na bankovních účtech,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

V rámci boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu se již delší dobu hovoří o nutnosti regulovat hotovostní transakce. Nyní tento boj dostává konkrétnější kontury v oficiálních dokumentech sloužících k rozhodování Evropské komise. Té je boj proti hotovostním transakcím sympatický a má v plánu se jím zabývat v probíhajícím prvním čtvrtletí letošního roku.

V Evropské komisi má tuto problematiku nestarost její místopředseda Valdis Dombrovskis, který si již několikrát stěžoval, že členské státy důsledně nedodržují rámcová pravidla Evropské unie v oblasti boje proti praní špinavých peněž. Pravděpodobně proto dojde k prosazení jednotného soubor pravidel pro provádění hotovostních transakcí ve všech zemích Evropské unie.

Uvažuje se například o stanovení limitu pro hotovostní transakce. Ten již v současné době existuje v 18 z 27 zemí Evropské unie. Nejnižší limit na úrovni 500 eur platí v Řecku a nejvyšší na úrovni 15 000 eur je zaveden v Chorvatsku. Devět unijních států však žádné limity nemá stanovené.

Při úvahách nad jednotným limitem pro hotovostní transakce v Evropské unii je zmiňována částka 10 000 eur. To shodou okolností odpovídá limitu, který je platný v České republice. Pro naši zemi by se tedy nic nezměnilo, ale pro jiné země Evropské unie by to mohl být zásadní průlom směrem k bezhotovostní ekonomice.

Evropská komise ve svých úvahách vychází z odborných stanovisek, podle kterých hotovost výrazně usnadňuje praní špinavých peněz, a dokonce je v pozici první volby, ke které se uchylují zločinci při provádění nekalých transakcí. Naopak spotřebitelé využívají hotovost méně než v minulosti a je u nich jasně patrná rostoucí obliba bezhotovostních plateb.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

2 komentáře: “Hotovosti se blýská na horší časy. EU plánuje přísnější regulace”

  1. jana napsal:

    zrušení hotovosti je výborný nápad respektivě hotovost by mohly být jen mince do 100 Kč pro drobné transakce. To by byly ty mince, které házíme žebrákům do klobouku

    • Jiří napsal:

      🤦🤦🤦🤦🤦🤦 člověk který může napsati takovy blabol že zrušení hotovosti je …… výborný napad je tupá ovce……..mila slečno hotovost je svoboda……… virtuální peníze na platebních kartach je cesta do pekel……

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.