CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

22. 08. 2017

0 komentářů

V hledáčku investorů je Mexiko, Brazílie i Česko. Vývoj ohrožuje situace okolo KLDR

 

Letos se daří těm investorům, kteří letos vsadili na růst akciových trhů ekonomicky se rozvíjejících zemí. Od začátku roku posílil Index společnosti MSCI sledující výkonnost takzvaných emerging markets (EM) v dolarovém vyjádření o téměř čtvrtinu a je nejvýše od jara 2015.

Loading 

„Rok 2017 je z hlediska rozkolísanosti na většině finančních aktiv mimořádně klidný a investoři tak hledají vyšší výnosy na rizikových trzích, jako jsou právě emerging markets,“ říká analytik společnosti X-Trade Brokers Jaroslav Brychta.

Daří se nejen trhům v Asii, ale například i v Americe. Tam si mexická burza připsala již bezmála třicet procent. Přes neklidnou politickou situaci rostou i ceny akcií v Brazílii.

Mimo dění nezůstávají ani trhy ve střední Evropě, včetně burzy v Praze. Index PX vzrostl o 12 procent, se započtením dividend dokonce o 18 procent. Přibližně o 20 procent (bez dividend) vzrostl index varšavské burzy WIG.

Důvodem je světový hospodářský růst a poklidné situace na světových finančních trzích. Důležitou roli hrají také menší obavy z možných rizik, které s investováním na rozvinutých trzích souvisí.

REKLAMA

Ceny akcií jsou na některých trzích nižší

Dalším faktorem je skutečnost, že v minulosti investoři tyto trhy přehlíželi. „Díky tomuto předchozímu nezájmu jsou ceny akcií na těchto trzích výrazně nižší než v Americe,“ uvádí analytik BH Securities Martin Vlček. S tím souhlasí i analytik Komerční banky Richard Miřátský. „Ocenění akcií rozvíjejících se trhů podle nás zůstává proti rozvinutému světu i přes nedávné silné růsty nadále nízké.“

Severní Korea představuje riziko

Větší zájem zahraničních investorů o emerging markets dokládají i čísla. Podle údajů společnosti EPFR od ledna přiteklo do akciových a dluhopisových fondů investujících v daných zemích více než 90 miliard. A to i přes napjatou geopolitickou situaci okolo severokorejských jaderných zbraní, kdy část investorů v polovině srpna své prostředky z rizikovějších trhů stahovala a přesouvala je raději do bezpečnějších přístavů, jakými jsou americké vládní dluhopisy nebo švýcarský frank.
Zdroj : ihned.cz

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *