CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

0 komentářů

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

 

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Loading 

Na počátku května se udal tradiční sjezd akcionářů Berkshire Hathaway, kterému se obyčejně přezdívá “woodstock for capitalists”. Tento sjezd sleduje každý serióznější investor na světě, protože se jedná o jedinečnou příležitost nahlédnout do mysli asi nejznámějšího investora našich dob – Warrena Buffetta. Bohužel letos po velmi dlouhé době Warren po svém boku již neměl svého dlouholetého partnera Charlieho Mungera, který zesnul před sedmi měsíci ve věku 99 let.

Po jeho boku tak zasedl nástupce Buffetta, Greg Abel a vysoce postavený ředitel pojišťovací divize Ajit Jain. Letošní sjezd byl zahájen hodinu dlouhým filmem na počest Charlieho Mungera a po celou dobu sjezdu bylo na Buffettovi poznat, jakou ztrátu pro něj úmrtí Mungera představuje.

Níže jsou nejzajímavější útržky sjezdu z pohledu investorů. Buffett se během asi 4 hodin kdy zodpověděl otázky akcionářů Berkshire pověnoval velmi zajímavým tématům – proč odprodává pozici Apple, vyjádřil se k fiskální politice USA, komentoval investice do Číny a Indie, vysvětlil proč Berkshire drží tolik hotovosti, vyjádřil se k Tesle a autonomnímu řízení či k umělé inteligenci, jmenoval svého potenciálního nástupce a další.

 • Prodej 115 milionů akcií Apple v 1Q24: Apple s největší pravděpodobností zůstane největší pozicí v portfoliu Berkshire i na konci roku 2024. Apple považuje Buffett za dokonce dokonalejší byznys, než je Coca-Cola, nebo American Express, což jsou další významné pozice v portfoliu BRK a předpokládá, že tyto tři společnosti v absenci extrémních událostí zůstanou na vysoké pozici v jeho portfoliu i v době jeho úmrtí. Buffett zmínil, že považuje za atraktivní nyní budovat hotovostní pozici ve světle toho, co se děje ve světě a také z pohledu toho, že existují atraktivní alternativy v současné době na akciových trzích. Podle našeho názoru Buffett zmenšil pozici Apple ve svém portfoliu kvůli kombinaci relativně vysoké valuace akcie, potenciální hrozby zavedení daně z nerealizovaných zisků v USA a jako součást snižování rizik v době, kdy jsou valuace na trhu napjaté.

 

REKLAMA

 • Berkshire má nyní více než 182 mld. USD v penězích a ekvivalentech, což je rekordní suma nevyužitých peněz pro Berkshire. Navíc podle očekávání Buffetta tato peněžní zásoba vzroste až na 200 mld. USD ke konci 2. kvartálu 2024. Jeden z tázajících se tedy zeptal, na co Buffett čeká a proč část těchto peněz do něčeho neinvestuje. Buffett odvětil, že zkrátka ani on a ani management Berkshire nyní nevidí žádné atraktivní příležitosti k investici na trhu. A investovat peníze jen kvůli tomu, aby neležely bokem, podle něj není správný přístup k investicím. Výhodou je v současné době vysokých sazeb, že tyto prostředky Berkshire úročí atraktivním úrokem 5,3 % p. a., nicméně Buffett také zmínil, že i kdyby sazby byly výrazně níže, tak by tuto hotovost stejně nedokázal v současné době nijak produktivněji využít. Vzhledem k tomu, že by Buffett nevyužil tuto hotovost i kdyby na nich nedokázal mít žádný úrok, usuzujeme, že Buffett trvá na vysoké peněžní pozici. Je možné, že očekává výprodeje na trzích v dalších měsících.

 

 • Buffett předvídá vyšší zdanění příjmů v USA v následujících letech ve světle vysokých fiskálních výdajů. Nicméně uvedl, že z historického hlediska současná daňová zátěž (21 %) v USA není nijak vysoká a že Berkshire se nesnaží vyhýbat daním, protože si uvědomuje míru prosperity, kterou Spojené státy dokázaly vytvořit pro své občany a korporace. V minulém roce tak BRK na daních zaplatila americké vládě přes 5 miliard USD. Dodal, že kdyby zbylých 800 velkých amerických společnosti platily daně tak, jak by správně měly, nikdo z amerických občanů by nemusel na daních platit ani cent. Žádné daně z příjmů, sociální daň, daň z nemovitosti, nic z toho by podle něj nebylo potřeba. Za tento poznatek sklidil Buffett od publika ovace.

 

 • Dotaz z publika zda Buffet plánuje znovu investovat v Číně: Buffett odvětil, že Berkshire bude vždy preferovat investice do amerických společností. Zároveň připomenul, že podniky, které Berkshire vlastní, jsou většinou globální podniky a jsou tudíž exponované mimo jiné i v Číně. USA jsou mnohem předvídatelnější a spolehlivější z pohledu zákonů a ochrany soukromého vlastnictví.

 

 • Názor Buffetta na indický akciový trh: Buffett připustil, že Indická ekonomika vzhledem ke své velikosti a budoucímu potenciálu skýtá četné příležitosti a má potenciál, který lze využít. Sám nemá pocit, že má dostatečně velkou konkurenční výhodu na indickém trhu k tomu, aby tam mohl investovat, ovšem nadhodil, že by to mohlo být cílem budoucího managementu Berkshire. V tomto kontextu se odvolal na úspěch, kterého Berkshire dosáhlo v posledních letech investicemi do Japonska. Vůči Indií tak byl očividně méně skeptický, než vůči Číně.

 

 • Buffett ke generativnímu AI a nedávným technologickým pokrokům: Buffett přiznává, že jeho kruh kompetencí mu neumožňuje zastávat silné názory v dané oblasti. Nicméně přirovnal umělou inteligenci a jaderné zbrani, k džinovi a kouzelné lampě. Podle něj může být umělá inteligence dalším takovým džinem, nebo to může být obrovským přínosem pro svět. Zároveň očekává, že AI nahradí mnoho pracovních hodin lidské pracovní síly v budoucnu a tento volný čas bude muset být využit jiným způsobem (například zábava, apod.), což může být růstovou propozicí pro dané sektory, které se toho času “zmocní”.

 

REKLAMA

 • Jak změna klimatu ovlivňuje pojišťovací sektor? Odpovědi se zmocnil Ajit Jain (ředitel pojišťovací divize v Berkshire). Berkshire se chrání negativním dopadům změny klimatu tím, že má možnost každý rok smluvně změnit nacenění pojišťovacích služeb nebo případně od těchto kontraktů kompletně odstoupit. Ajit uznává, že náklady na pojišťovací služby výrazně vzrostou vlivem změny klimatu a také si povzdechl nad tím, že američtí regulátoři jím v tomto směru neusnadňují práci. Například jim zákony znemožňují flexibilně ukončit spolupráci v některých teritoriích, nebo výrazně změnit nacenění svých služeb. To podle něj vede k tomu, že se pojišťovny vyhýbají některým státům obloukem. Nutno poznamenat, že pojišťovny nyní mají rekordní zisky a nejsou vůbec ve špatné situaci, ovšem prognóza na další léta podle Ajita již není tolik optimistická. Buffet dodal, že předvídat dopady oteplování je velmi složitá záležitost a na příkladu zmínil, že ačkoli teplejší oceán může zvýšit frekvenci hurikánů, to ovšem může vést k tomu, že jejich trajektorie se bude častěji měnit, což může znamenat teoreticky i menší frekvenci zásahů pevniny. Ajit nakonec dodal, že pokud ceník povede zkušená ruka, pojišťovny mohou štědře vydělat na klimatické změně a na inflaci, jako tomu bylo v minulosti.

 

 • Kyberpojištění: pojištění vůči kybernetickým útokům je rychle rostoucí atraktivní odvětví v současné době se zdravým potenciálem do budoucna. Ajit se ale k tomuto odvětví staví velmi opatrně ze dvou důvodů: je těžké odhadnout rozsah škod napáchaných kybernetickým útokem a určit jejich maximální potenciál, obzvlášť v případě cloudových operací, kde se mohou škody násobit kvůli zamezení užívání cloudových služeb. Druhým důvodem je prozatímní nedostatek relevantních dat, na základě kterých by se daly efektivně nacenit tyto služby.

 

 • Co by Buffett nyní poradil všem poslouchačům? Buffett by poradil lidem, aby si představili sebe na smrtelné posteli a v ten moment na jaké věci by rádi vzpomínali a s jakými vzpomínkami by byli spokojeni. A aby se poté snažili tyto věci naplnit.

 

 • Buffett nemá žádné obavy ohledně Berkshire poté, co odstoupí z jejího čela díky Gregu Abelovi a Ajitovi, kteří již Berkshire z větší části řídí. Buffett uvedl, že jemu již mnoho manažerů z vlastněných podniků stejně nevolá (volají spíše Gregovi) a že již sám není schopen pracovat stejně dlouho a efektivně jako dříve, čímž znovu poukázal na to, že velkou část aktivit v Berkshire již neřídí on sám.

 

 • Co bude s Berkshire poté co Buffett odstoupí: Warren Buffett a Charlie Munger jsou architekty Berkshire Hathaway a každý si tuto společnost spojí s těmito jmény. Jedním z dotazů bylo, co se bude dít s Berkshire, až ze své role odstoupí i Buffett. Ten na to odvětil, že vkládá plnou důvěru ve svého následníka Grega Abela, ale zároveň zmiňuje unikátní kulturu v Berkshire. Manažeři v Berkshire jsou součástí stejné kultury a filosofie, kterou Munger a Buffett léta budovali a jsou tím pádem předvídatelní v tom, že jejich přístup by neměl silně odbočovat od samotných zakladatelů Berkshire. Navíc Buffet věří, že v nejhorším do rozhodování může kdykoli vstoupit představenstvo, které taktéž sdílí filosofií a spoluvytváří kulturu Berkshire a může vyměnit management společnosti. Členy tohoto představenstva jsou mimo jiné i syn Buffetta (Howard Buffett) a jeho žena (Susan Buffett). Buffett sám věří, že Berkshire je v dobrém postavení i do příštích dekád. Greg Able tak pravděpodobně  nebude jen CEO Berkshire, ale bude zodpovídat i za investiční portfolio Berkshire Hathaway. Greg se zavázal v navazujícím komentáři, že se způsoby řízení kapitálu a společnosti nezmění a přežijí samotného Buffetta.

 

 • Tesla a Berkshire: Jedna z otázek se týkala obav z budoucnosti automobilového pojišťovacího byznysu Geico, který by mohl výrazně utrpět v důsledku úspěšného zavedení software samořízení. Podle Elona Muska by tento software mohl snížit počet nehod až o 50 % (oproti lidskému řízení), čímž by se snížila poptávka po pojišťovacích službách. Ajit poněkud skepticky upozornil, že ačkoli počet nehod se může snížit, náklady při nich ale stoupají, což může částečně kompenzovat snížení poptávky po zajišťovacích službách. Ale není pochyb o tom,  že autonomní řízení by nebylo dobrou zprávou pro pojišťovny. Tesla mimo jiné plánuje v budoucnu poskytovat vlastní pojišťovací služby svých automobilů, ovšem zatím to je pouze plán. Buffet v kontextu bezemisní automobility dodal, že Berkshire se v této sféře neplánuje angažovat, protože je to mimo okruh jejich kompetence.

 

 • Něco k investičnímu rozhodování Buffetta: Buffett vysvětlil, že v případě nákupu akcií Apple, které nyní tvoří zdaleka největší část portfolia Berkshire, se neřídil svým silným porozuměním toho, jak technologie iPhone fungují. Buffett je toho názoru, že investor nemusí vědět, jak přesně fungují produkty dané společnosti, ale spíše by měl rozumět behaviorálnímu vztahu spotřebitelů k danému produktu. Při nákupu společnosti Apple se řídil převážně touto behaviorální analýzou a složil se mu v té době (kdy poprvé nakupoval akcie společnosti) obrázek v hlavě, který poukazoval na to, že akcie společnosti jsou relativně levné.

 

 • Buffett při dřívějších shromážděních říkal, že vzhledem k velikosti Berkshire, nelze očekávat, že jejich investiční portfolio dokáže výrazně překonávat výkonnost tržních indexů. Ovšem dodal, že kdyby měl pod správou pouhý 1 milion dolarů, situace by byla úplně jiná a dokázal by si představit, že by s Mungerem generovali i 50% výnos ročně. Jedna z otázek publika mířila tedy na to, jak přesně by Buffett postupoval, kdyby měl v kapse milion dolarů a chtěl dosáhnout těchto vysokých výnosů. Buffett odvětil, že by na to šel stejně, jako když mu bylo 20 let. Tehdy si s vášní pročítal například Moody’s industrial manuals, kde jsou zaznamenány všechny veřejně obchodované společnosti v dané oblasti, ke každé společnosti jsou uvedeny základní finanční údaje posledních několika let, krátký popis historie společnosti a další informace, které mají vytvořit velmi povrchní nadhled k dané společnosti. Tímto postupem lze nalézt menší společnosti s velmi atraktivním finančním vývojem, které jsou atraktivně naceněné a jsou zároveň mimo záběr drtivé většiny investorů. Správným výběrem a brzkou investicí do těchto společností by investor mohl vstoupit do investice mnohem dříve, než investoři, kteří si společnosti všimnou, až když bude výrazně úspěšnější, což by mohlo vést k vysokým ziskům. Buffett uvádí, že ve svých mladých letech si tyto manuály pročítal i vícekrát, než jednou, a dodal, že člověk za tímto procesem musí vidět více, než peníze, musí mít vášeň. Na svém příkladu uvedl, že to pro něj bylo velice zábavnou činností si tyto tisíce stránkové manuály pročítat. “Snažil bych se vědět všechno o všem, co je malé a něco bych našel a dokázal bych zajistit 50% výnos ročně, ale musíte v tom vidět více než peníze,” řekl.

 

 • Dluhopisový trh: Dluhopisový trh je asi 6x větší dnes, než při velké finanční krizi v roce 2008, jedna z otázek tedy byla, zda si Buffett myslí, že brzy dospějeme do bodu, kdy veškerý dluh emitovaný americkou vládou již nedokáže být nasycen světovými trhy. Ten odvětil, že má větší obavy ohledně státního deficitu, než množství emitovaného dluhu. Uvedl, že na světě není v současnosti alternativa k americkému dolaru a dokud bude inflace pod kontrolou, finanční systém by měl být stabilní.

Warren Buffett zakončil část výročního zasedání věnovanou otázkám a odpovědím jistou poznámkou na rozloučenou. „Nejenže doufám, že přijdete příští rok. Doufám, že příští rok přijdu i já,“ řekl se smíchem. Dav opět odměnil 93letou legendu investičního světa bouřlivým potleskem ve stoje.

Autor: Timur Barotov, analytik BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024

Bitcoin ukončil týden na vyšší úrovni po silném přílivu do spotových ETF

Bitcoin zakončil minulý týden o 3 % výše po silném přílivu peněz do amerických spotových bitcoinových ETF. V úterý došlo k celkovému přílivu 887 milionů USD do amerických spotových bitcoinových ETF, což byl druhý nejvyšší den zaznamenaný od jejich spuštění. V čele stál FBTC společnosti Fidelity s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *