Pátek 25. září. Svátek má Zlata.

Historický propad výnosů českých dluhopisů: jednoletý výnos pod -1,7 %

Investice 11.01.2017 | 14:06 0 Komentářů

Průměrný výnos jednoletého českého státního dluhopisu dosáhl v dnešní aukci historického minima –1,72 %. Zájem investorů byl přitom obrovský, celková poptávka po tomto papíru dosáhla 32,3 miliardy korun, což je také rekordní hodnota. Pro srovnání, roční švýcarský papír se v současnosti obchoduje s výnosem „jen“ těsně pod –1 procentem.

Odhadujeme, že naprostá většina prodaných dluhopisů půjde za zahraničními investory, kteří sázejí na konec kurzového závazku ČNB, či využívají nerovnováhy na domácím trhu. Ty také souvisí s intervencemi centrální banky. První skupina investorů kupuje dluhopisy přímo s vidinou zisků z posílení koruny vůči euru. Pořízením dluhopisů se zároveň mohou pojistit před případným prudkým snížení sazeb ČNB do záporu. Druhá skupina investorů využívá velmi levné financování v korunách, když na český trh přináší nedostatková eura.

Tento trend rozhodně není u konce. Blížící se konec závazku, ke kterému podle nás dojde ve druhém čtvrtletí roku, přitahuje investory jako červený hadr býka. Příliv kapitálu se v posledních dnech zřejmě počítá v miliardách eur a nerovnováhy na trhu se prohlubují. Výnosy dluhopisů tak budou pravděpodobně dále klesat. Další aukce jednoletého dluhopisu se odehraje 25. ledna a nelze vyloučit, že se jeho výnos dostane k –2 procentům.

MAREK DŘÍMAL
Ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.