Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Guvernér ČNB: Intervence nebudou mít dramatický dopad na ceny potravin

Investice 15.11.2013 | 14:58 0 Komentářů

Intervence České národní banky občany ČR spíš vyděsila. Mluví se o zdražování potravin, bytů, elektroniky atd. Podle guvernéra ČNB Miroslava Singera však intervence nebudou mít dramatický vliv na růst cen potravin, spíše jejich růst zpomalí. Guvernér také uvedl, že základním smyslem devizových intervencí je posílení konkurenceschopnosti ČR.

„Zatímco letos potraviny v průměru zdražovaly o tři procenta přes jednotlivá čtvrtletí, čekáme, že budou zdražovat méně, někde na úrovni dvou procent. Ten krok není pro ceny potravin dramatický, a ten jejich růst se prostě zpomalí,“ uvedl Singer.

K vývoji v uplynulém týdnu Singer uvedl, že se evidentně zvýšila poptávky po elektronice. „To je jednorázová věc a nelze ji přeceňovat,“ dodal. Lidé se totiž vyděsili zvyšováním cen v oblasti elektroniky a i ti, co plánovali počkat na povánoční výprodeje, se teď shánějí po levnějším zboží. 

K intervencím podle jeho slov ČNB banka musela přistoupit hlavně kvůli hrozbě deflace, která by se bez ovlivnění kurzu ještě více prohloubila. „Naše analýzy ukazovaly, že pravděpodobnost deflace výrazně narostla a ona by do značné míry narostla, i kdybychom nepřistoupili k intervencím. Trhy nám totiž přestávaly věřit, že to myslíme vážně s devizovými intervencemi. A kdybychom jim oznámili prognózu, která předpokládá pokles sazeb do záporných hodnot, a nic neudělali, tak by se k tomu velmi pravděpodobně přidalo i posilování koruny,“ uvedl. Z toho důvoeu ČNB podle něj přistoupila k intervencím dříve, než by k němu byla donucena okolnostmi.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.