Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Fed úroky nezměnil, ekonomiku však vidí v lépe

Investice 28.07.2016 | 10:14 0 Komentářů

Jak se dalo očekávat, tak Fed na svém červencovém zasedání úrokové sazby nezměnil, avšak americkou ekonomiku vidí oproti červnu v lepším světle. Rozbor aktuálního komentáře vedení americké centrální banky (výboru FOMC) se tentokrát může omezit výhradně na první odstavec věnovaný hodnocení aktuální ekonomické situace. S výjimkou této pasáže a faktu, že v komentáři je na konci uvedeno, že Ester Georgeová z kansaského Fedu hlasovala pro zvýšení sazeb na 0,75 %, se totiž text oproti červnu prakticky nezměnil. 

Co se tedy změnilo v aktuálním pohledu Fedu na ekonomiku? FOMC především ocenil červnové zlepšení na trhu práce, přičemž z hodnocení vypadla zmínka o negativním vlivu (slabých čistých) exportů. Další mírný posun k lepšímu pak nastal u pohledu na výdaje domácností, které podle americké centrální banky rostou velmi silně. Celkově tedy Fed vidí ekonomiku tak, že (opět) roste mírným tempem.

Co z výše uvedeného plyne? Bezprostředně asi nic zásadního, neboť další kroky americké měnové politiky zůstávají i nadále kriticky závislé na příchozích datech. Ta by měla být ovšem podle nás dobrá, přičemž první vlaštovkou může být již v pátek zveřejněný výsledek amerického HDP za druhý kvartál. Pokud bude i červencový report z trhu práce příznivý (což je rovněž náš scénář), může rétorika Fedu dále přiostřit a začít trh připravovat na další zvýšení úroků. Aktuálně zveřejněný komentář FOMC tomu nijak nebrání.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.