CZK/€ 24.610 +0,18%

CZK/$ 24.180 +0,05%

CZK/£ 29.162 -0,04%

CZK/CHF 25.415 +0,21%

25. 07. 2022

0 komentářů

FED může poslat cenu zlata na nejnižší hodnotu za více než dva roky

 

Tento týden proběhne velmi sledované jednání americké centrální banky, jehož hlavním výstupem bude další postup a strategie v boji proti stále rostoucí inflaci. Ta v červnu meziročně vzrostla z květnových 8,6 % na 9,1 % a dosáhla tak nejvyšší úrovně za posledních 40 let. 

Podobně jako v EU, i v USA výrazně zdražují potraviny, energie a pohonné hmoty, což vyvolává silný tlak na rychlé zvyšování úrokových sazeb.Je zřejmé, že FED bude muset být ve zvyšování sazeb razantnější a očekává se, že základní úroková sazba vzroste o 0,75 až 1,00 procentního bodu. Zatímco letos v březnu FED zvýšil sazby o 25 bazických bodů, v červnu se sazba zvýšila o 0,75 p. b. na aktuální hodnotu 1,5 – 1,75 %. Americká centrální banka tak postupně mění svůj pohled na inflaci, kterou nyní pokládá za dlouhodobější problém, než se původně čekalo. Je zde také jasně vidět přechod do jestřábího trendu a myšlení. Pokud by došlo ke zvýšení o 1 p. b., bude to znamenat nejvyšší nárůst za posledních 30 let.

Zvyšování úrokových sazeb v klíčové ekonomice světa vytváří tlak na cenu zlata. To se již teď obchoduje za nejnižší ceny za více než jeden rok. Trhy se aktuálně přiklánějí k tomu, že FED zvýší úrokovou sazbu pouze o 0,75 procentního bodu, na což reaguje i cena zlata, která se v posledním týdnu mírně zvýšila. Stále se však pohybuje velmi blízko důležité hranice 1 700 dolarů za unci. Pokud FED zvýší sazby o celý procentní bod, bude to silný impulz k dalšímu oslabení žlutého kovu. V takovém případě není vyloučeno, že se cena zlata v nejbližší době propadne výrazněji pod klíčovou hranici 1 700 dolarů za unci a klesne tak na nejnižší úroveň za více než dva roky.

Oslabení zlata může být příležitostí i pro české investory, byť jeho cena v korunovém vyjádření může klesnout kvůli kurzovým pohybům o něco méně. Kurzové pohyby by však v případě posilování dolaru měly být nižší než pokles ceny samotného zlata. Je však třeba připomenout, že i přes současný pokles ceny jsou dlouhodobé katalyzátory velice dobře a příznivě nastaveny pro její budoucí růst. Zároveň s tím je potřeba stále myslet na to, že zlato je uchovatelem hodnoty v čase, nikoliv sázka na ziskovost a krátkodobou spekulaci.

Komentář zpracoval Jakub Petruška, analytik společnosti Zlaťáky.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Vyplatí se v současné době investovat do zlata?

Zlato patří k oblíbeným burzovním komoditám. Faktem je, že s rostoucí inflací a hned několika světovým krizím se poptávka po něm zvyšuje. Vyplatí se do něj ale ve velkém investovat nebo stále platí, že je vhodné jen k rozšíření portfolia? Ekonom České spořitelny (ČS) Michal Skořepa pro […]

Text: Filip Kučera

19. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.