Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Evropský parlament: Poplatky za platbu kartou se od září sníží

BankyInvestice 11.03.2015 | 09:46 0 Komentářů

Evropský parlament schválil snížení poplatků za platbu kartou hrazené obchodníkem vydavatelské bankce. Poplatky by měly od září klesnout na 0,2 procenta u debetních karet a na 0,3 u kreditních karet. Regulaci mezibankovních poplatků musí ještě schválit Rada ministrů.

V České republice jsou poplatky v průměru přibližně jedno procento. Spotřebitelům by tato nová pravidla měla uspořit 730 milionů eur ročně(20 miliard korun). „Regulaci tvrdě prosazovali maloobchodníci, proto je nyní vyzýváme, aby skutečně úspory přenesli na zákazníky a aby s námi spolupracovali na zvyšování zákaznického komfortu. Předchozí zkušenosti ze zemí jako Austrálie nebo Spojené státy nicméně ukazují, že ke snížení cen nedošlo. Naopak praxe ukázala, že z regulace vyšli hůře spotřebitelé, protože došlo ke zvýšení nákladů na karty,“ uvedl František Jungr, manažer pro regionální rozvoj společnosti Visa Europe.

Roční úspora obchodníků by měla dosáhnout 6 miliard eur (163,6 miliardy korun). „Doufáme, že 6 miliard eur, které díky tomu ušetří obchodníci, bude spolu s naší pomocí investováno do zlepšení podmínek placení pro spotřebitele tak, aby jejich platby kartou byly rychlejší, bezpečnější a pohodlnější,“ dodal Fantišek Jungr.

Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.