Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Evropská centrální banka hraje o čas

Investice 25.01.2019 | 16:34 0 Komentářů

ECB včera ponechala všechny nástroje monetární politiky nastavené stejně a pokračuje v průběžných reinvesticích dluhopisů z programu kvantitativního uvolňování, které následovaly „po delší době po prvním zvyšování úrokových sazeb“. Další růst sazeb pravděpodobně nepřijde dříve než v létě roku 2019.

Na tiskové konferenci předseda Draghi diskutoval o rizicích, která ovlivňují výhled na růst. To je důležitá změna oproti předchozímu „vyváženému“ hodnocení. Dopad politik této změny nebyl zatím oznámen, ačkoli nové dlouhodobější refinanční operace (TLTRO) už zjevně zmínila řada úředníků. To jasně ukazuje, že můžeme očekávat oficiální oznámení TLTRO na březnové schůzce, kdy budou nové prognózy zaměstnanců ECB pravděpodobně potvrzovat větší rizika poklesu.

Draghi potvrdil, že si ECB vezme na posouzení růstových rizik více času. Při dotazování na negativní dopady záporných sazeb naznačil, že tyto dopady jsou u čistých úrokových marží kompenzovány jinými pozitivními efekty. Proto nevidí dobrý důvod pro případný jednorázový „technický“ růst, o kterém se diskutovalo v posledních týdnech na trhu. Ponechal tuto diskusi ale otevřenou pro budoucí období.

Reakce trhu na všechno výše uvedené nebyla dramatická, ale více či méně v souladu s tím, co investoři v posledních několika týdnech vnímali. Německé vládní dluhopisy pokračovaly v předchozím trendu a přesunuly se do poněkud vyšších cen / nižších výnosů. Euro poněkud oslabilo, zatímco evropské akcie měly zisky.

Anna Stupnytska, globální ekonomka Fidelity International

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.