Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Jáč: ECB ve své rétorice začíná výrazněji reflektovat zpomalení hospodářského růstu

Investice 24.01.2019 | 16:13 0 Komentářů

ECB na svém prvním letošním zasedání neoznámila žádné nové kroky, co se nastavení měnově-politických nástrojů týče. Pod tíhou slabších dat z ekonomiky eurozóny a přetrvávajících globálních nejistot ale ECB posunula hodnocení rizik výhledu hospodářského růstu z vyrovnaného na negativní. Prezident ECB Draghi konstatoval, že o nastavení měnové politiky dnes Rada guvernérů nejednala, nicméně je zřejmé, že toto bude předmětem diskuse na zasedání počátkem března, kdy ECB zveřejní i čerstvou čtvrtletní prognózu vývoje ekonomiky.


ECB konstatuje, že je zde i nadále potřeba udržovat v ekonomice eurozóny uvolněné měnové podmínky.
V průběhu tiskové konference bylo akcentováno přetrvávání řady rizik, jež mají vliv jak na globální ekonomiku, tak na členské ekonomiky eurozóny. Je velmi pravděpodobné, že ECB v březnu sníží výhled růstu ekonomiky eurozóny pro letošní rok: poslední prognóza, zveřejněná loni v prosinci, odhadovala růst HDP eurozóny pro rok 2019 na úrovni 1,7 %.

V tomto kontextu ECB velmi pravděpodobné začne se zvyšováním svých úroků později než koncem letošního léta a je otázkou, zda k růstu sazeb ECB letos (zřejmě v prosinci) vůbec dojde anebo zda ECB tento krok odloží až na rok 2020.

Z pohledu středoevropského regionu je podstatné, že ECB ve své rétorice začíná výrazněji reflektovat zpomalení hospodářského růstu, což ji povede k ještě větší opatrnosti při úvahách o zpřísňování své měnové politiky.

Jestliže je z komentářů členů bankovní rady ČNB patrné, že česká centrální banka pečlivě zvažuje argumenty pro a proti v otázce dalšího zvyšování úroků, tak zprávy z ekonomiky eurozóny a i dnešní komentáře ECB naznačují, že vnější podmínky nebudou tlačit ČNB ke spěchu při dalším zpřísňování její politiky.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.