Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Eurodolar před zasedáním ECB (opět) na křižovatce

Investice 27.03.2014 | 11:56 0 Komentářů

Kurz eurodolaru se ocitl na křižovatce, přičemž o tom kam se krátkodobě vydá, patrně rozhodne zasedání ECB příští týden. Jak jsme již psali na tomto místě včera, klíčoví představitelé ECB zcela nečekaně zamíchali kartami před nadcházejícím zasedáním centrální banky, když vcelku zřetelně vrátili do hry námi již zavrženou možnost, že by v eurozóně (vinou hrozíce deflace) opravdu došlo na uvolnění měnové politiky. (Komentář ČSOB)

O tom, zdali se tak opravdu stane, zřejmě významně spolurozhodnou tento pátek a nadcházející pondělí publikovaná inflační data. Nicméně nehledě na to jak březnová inflace v Německu a eurozóně vyzní, bude výsledek zasedání ECB pro trh s eurodolarem hop nebo trop.

Zatímco ve střednědobém horizontu zůstáváme nehledě na to, co se bude dít příští týden příznivci dolaru a to s ohledem na předstih hospodářského (a tím i úrokového) cyklu USA před eurozónou, pak naše sázka na jistou rigiditu, či chceme-li konzervativnost ECB, hovořila krátkodobě ve prospěch eura.V relativním srovnání Fed versus ECB totiž je a ještě nějaký čas (do podzimu?) by měla být politika americké centrální banky expanzivnější a tudíž pro (americkou) měnu méně příznivá. Toto rozložení sil se však příští čtvrtek může změnit.

Jak tedy může výsledek zasedání ECB s nejobchodovanějším měnovým párem zahýbat. Pokud prezident Draghi & spol. rozhodnou, že k uvolnění měnové politiky navzdory jisté dělostřelecké přípravě nedojde, euro okamžitě zpevní. Eurodolarový trh již nebude verbálním intervencím pánů z ECB vůbec důvěřovat a tak lze očekávat agresivní atak na úroveň 1,40. Naopak pokud se ECB rozhodne snížit úrokové sazby (na nulu či do záporných hodnot), anebo dokonce zavést nějakou formu kvantitativního uvolňování, pak euro dále oslabí. Ba co více, tímto krokem může být zahájen medvědí trend na eurodolarovém trhu, který s námi vydrží třeba rok a více…

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.