Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

EUR/USD se opět obchoduje pod hodnotou 1,10

Investice 25.05.2015 | 15:02 0 Komentářů

Měnový pár EUR/USD zakončil předchozí týden pod kulatým číslem 1,10, kde se drží i v průběhu pondělí. Dolar inkasuje zisky vůči euru po silných pátečních datech americké inflace, která podpořila argumenty pro letošní zvýšení úrokových sazeb v USA. Posílila hlavně jádrová inflace očištěná od cen potravin a energií. Jádrový index spotřebitelských cen (CPI) v dubnu meziměsíčně stoupl o 0,3 procenta, nejvíce od ledna 2013, po březnovém zvýšení o 0,2 procenta. Meziročně pak vzrostl o 1,8 procenta, stejně jako v březnu. Rychlejší růst jádrové inflace tak naznačuje, že pokles cen v USA je jenom přechodný jev spojený hlavně s nižší cenou ropy.

Nákupní sentiment vůči dolaru přiživily v pátek také komentáře prezidentky Fedu Janet Yellenové. Ta uvedla, že americká centrální banka je připravena ke zvýšení úrokových sazeb v roce 2015. I po těchto slovech trhy nyní kalkulují s tím, že banka přistoupí k tomuto kroku až na konci roku 2015. Stane-li se to však dříve, budou muset přeceňovat, což pro dolar bude znamenat další posílení.

Proti euru hrála slova prezidenta ECB Mario Draghiho. Ten upozornil na velké strukturální rozdíly mezi členskými státy eurozóny. Následně vyzval státy měnové unie, aby se sjednotily ve snaze o hospodářské reformy. Zdůraznil, že snadný přístup k finančním zdrojům díky programu QE  by neměl zastavit jejich reformní úsilí. Příští týden bude muset být rozuzlena otázka finančních zdrojů Řecka. To má splatit 310 milionů eur MMF, na což již nyní upozorňuje, že nemá dostatek peněz. Jediné pozitivum, jež vzešlo v pátek z konference ECB, byla zmínka Mario Draghiho, že ekonomické vyhlídky eurozóny jsou nejlepší za posledních sedm let, ale hospodářský růst zřejmě zůstane hluboko pod úrovněmi obvyklými před finanční krizí.

Zdroj: BOSSA.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.