Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Bude den „D“ 12. září?

Roman Koděra, ředitel Treasury banky Creditas

Září bude podle všeho hodně nabité. Nová rozhodnutí se čekají od centrálních bank a i ČNB nasazuje jestřábí rétoriku. Za pozornost bude stát i Donald Trump a společnost Apple.

Naše milovaná dítka se vrátí do školních lavic a velké většině z nás začíná nový kolotoč školních a mimoškolních aktivit (děkuji tímto své manželce, že to tak bravurně zvládá, ale nemyslete, také se rád zapojuji). Jen pro představu se bude čekat na ČNB, na ECB, Fed a BoE a čeká nás hra o výši úrokových sazeb. Rétorika centrálních bankéřů bude bedlivě sledována. S tím bude spojena volatilita na měnových párech.

Investoři také čekají na to, zda se Trumpově administrativě podaří posunout daňové škrty, a jak se bude dařit vyjednávání o dluhovém stropu. V neposlední řadě by 12. září měl Apple představit svůj nový a všemi očekávaný iPhone 8. Na to jsem sám velice zvědavý, protože si od nového telefonu opět všichni hodně slibují a cena akcií společnosti Apple se letos dostala na svá historická maxima, což opět potvrzuje fakt, že očekávání jsou vysoká.

Na domácím trhu bude asi v úvodu září panovat spíše prázdninová nostalgie. Největší pozornost se bude upírat na zasedání bankovní rady ČNB, a tedy případný další atak hranice 26 Kč za euro. Aktuální situace bankéřům z ulice Na Příkopě nahrává a spekulativní pozice proti české měně zatím vcelku „bezpečně“ brzdí její rychlejší posilování, když právě okolo 26 Kč část spekulantů své pozice uzavírá.

V září též vyprší první dobrovolná nabídka skupiny R2G pro akcionáře společnosti Pegas Nonwovens ve výši 1010 Kč.

V pátek 1. září by mohl do svého prvního zápasu v dresu AS Řím nastoupit Patrik Schick, a tak mu budu fandit, protože jeho úkol nahradit ikonu a římského gladiátora Francesca Tottiho bude náročný. Já však věřím ještě v jeden zázrak, a tím je, že v září zazáří ještě minimálně jednou čeští volejbalisté. Ti po fantastickém středečním výkonu vyřadili obhájce evropského prvenství z Francie, a pokud by se jim podařilo přejít přes tým Německa (výsledek bude známý po redakční uzávěrce), budou v semifinále.

Autor je finanční expert Banky CREDITAS.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.