Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Emerging markets zatahují za záchranou brzdu

Investice 28.01.2014 | 10:31 0 Komentářů

Pokud si tvůrci hospodářských politik v dnes ohrožených emerging markets mysleli, že současný výprodej na domácích trzích jednoduše vysedí, tak to byl velmi naivní názor a je jen dobře, že se od něj zavčasu ustupuje. (Komentář ČSOB)

Důkazem toho budiž záchrana čínského investičního fondu, který spravoval majetek bohatých Číňanů v hodnotě půl miliardy dolarů, dále dnešní ranní zvýšení repo sazby ze strany indické centrální banky a konečně k tomu nejdůležitějšímu zásahu se schyluje v Turecku. Zde centrální banka svolala na dnešní večer mimořádné zasedání, kde turecký devizový trh zjevně doufá, bude chtít napravit svoji chybu z minulého týdne, kdy se pokusila jít proti tržním očekáváním a nezvýšila úrokové sazby.

Poněkud paradoxně – pobídku k tomu, aby vlády resp. centrální banky začaly něco dělat, tentokrát nepřišla od MMF či Světové banky, ale od guvernéra brazilské centrální banky, který varoval, že normalizace měnové politiky ve vyspělých zemí si vynutí přitvrzení měnové politiky v emerging markets, aby došlo ke zbrzdění odlivu zahraničního kapitálu. Brazilec Alexandre Tombini ovšem zároveň dodal, že je velkým obhájcem tohoto vývoje, neboť fakticky reflektuje (globální) hospodářské oživení.

Dodejme, že Brazílie byla přinucena od dubna 2013 zvýšit základní úrokovou sazbu v několika krocích o celkem 325 bazických bodů, přičemž na obranu své měny navíc použila devizové rezervy, které předtím akumulovala. Něco takového možná nyní čeká Turecko & spol.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.