CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

02. 12. 2022

0 komentářů

Ekonomika sice nepatrně klesá, stále však vykazuje vyšší míru odolnosti

 

Zpřesněný odhad tuzemského HDP za třetí čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního poklesu z původně oznámených -0,4 procenta na -0,2 procenta. To bylo zhruba v souladu s našimi očekáváními, když jsme čekali revizi na -0,1 procenta. Ukazoval na to poměrně příznivý vývoj předstihových měsíčních indikátorů i nad očekávání dobrý vývoj německé ekonomiky. 

Nadále ale platí, že výkon české ekonomiky se postupně snižuje. Ještě ve druhém čtvrtletí ekonomika mezičtvrtletně rostla o 0,4 procenta. Negativně působí hlavně pokles spotřeby domácností, která zaznamenala již čtvrté mezičtvrtletní snížení v řadě. Ve třetím čtvrtletí se navíc výrazně prohloubilo tempo tohoto poklesu, z -0,1 procenta ve Q2 na výrazných -3,1 procenta ve Q3. Důvodem je hluboký propad reálných příjmů domácností a zvýšená ekonomická nejistota. Přidaná hodnota se mezičtvrtletně snížila v oblasti obchodu (o 4,4 procenta), zatímco ve službách ještě mírně rostla (o 0,6 procenta). Ve srovnání s předpandemickým obdobím, konkrétně se čtvrtým čtvrtletím roku 2019, byl výkon ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí o půl procenta nižší.

Hlubšímu poklesu HDP zabránilo oživení průmyslové produkce. Přidaná hodnota ve zpracovatelském průmyslu vzrostla ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně o 1,8 procenta, zatímco čtvrtletí před tím o 0,1 procenta klesla. Pozitivně působilo pokračující zmírňování problémů s dodávkami výrobních vstupů a zásoba dosud nevyřízených objednávek z předchozích měsíců. To se odrazilo v silně kladném příspěvku čistého vývozu k mezičtvrtletní dynamice HDP. Překvapivý je pak v tomto kontextu pokračující mezičtvrtletní růst stavu zásob, jehož dynamika se sice oproti předchozímu čtvrtletí dále nezvyšovala, stále však zůstala na vyšších úrovních.

Závěrečné čtvrtletí letošního roku zlepšení ekonomické aktivity nejspíše nenabídne a ekonomika tak pravděpodobně vstoupí do recese, která však podle našich odhadů bude pouze mělká.Ekonomika sice již ve třetím čtvrtletí zaznamenala mírný pokles, stále však podle dostupných indikátorů vykazuje vyšší míru odolnosti vůči dopadům energetické krize. Za celý letošní rok predikujeme vzestup tuzemského HDP o 2,7 procenta a příští rok zpomalení růstu na pouhých 0,5 procenta.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Hledání dokonalosti v dozvucích stagflace

Psala se šedesátá léta, trhy byly nenasycené, všechno rostlo. Rostly vládní výdaje, rostlo zadlužení. Koupěschopná poptávka byla nenasycena, leckde vládl trh prodávajícího. Budovaly se produkční kapacity, hrálo se o schopnost produkovat, dodávat na nenasycené trhy. Když podnikatelé, vedoucí pracovníci a manažeři na Západě řídili podniky, mohli se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

03. 02. 2023

Apple, Alphabet nebo Amazon – co napoví hospodářské výsledky technologických gigantů

Hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí 2022 zatím ukazují značný tlak na marže zejména v technologickém sektoru. Tento týden je tak hodně v sázce, protože po dnešním uzavření trhů mají svůj hospodářský výsledek zveřejnit Apple, Alphabet a Amazon. Analytici nejsou nijak zvlášť optimističtí a podle nich budou výsledky i v případě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *