Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

ECB ustojí poslední várku slabých čísel

InvesticeMakro 24.01.2019 | 13:05 0 Komentářů

ECB na svém prvním letošním zasedání pravděpodobně udrží “nervy na uzdě” a na své politice ani komentáři nebude měnit prakticky nic. V průběhu prosince sice výrazně narostlo napětí na trzích a utáhly se finanční podmínky. V průběhu ledna už se ale situace částečně stabilizovala a především se postupně utáhlo rozpětí mezi výnosy německých a periferních dluhopisů – italské výnosy oproti úrovním od začátku prosince poklesly skoro o 70 bps. Mario Draghi a jeho družina tedy nejsou pod přímým tlakem trhů. 


Při pohledu na poslední várku makročísel se spíš zdá, že ECB bude časem trápit přepisování makro-výhledu. Velice slabý listopadový průmysl ukazuje na slabší konec roku 2018 a vedl nás i řadu dalších hráčů na trhu ke snížení odhadu růstu i pro tento rok – v našem případě na 1,5 %, zatímco ECB stále optimisticky očekává 1,7 %. Na dnešním zasedání ovšem Mario Draghi pravděpodobně v důsledku toho výrazně nezmění stávající komunikaci, pouze zmíní, že vzhledem k prognóze převažují “negativní rizika”. Trochu klidu může dnes navíc dopoledne přinést nová várka PMI v eurozóně, pokud ukáže na stabilizaci podnikatelských nálad na začátku roku.

ECB i proto ponechá pravděpodobně nadále otevřenou možnost prvního růstu sazeb na konci tohoto roku. To je zatím i naše sázka, se kterou ovšem trhy zatím příliš nepočítají. Současný výkonný výbor ECB navíc v tomto roce projde zásadní proměnou a Maria Draghiho nahradí nový guvernér – k zásadnějším změnám v dlouhodobé komunikaci by byly zapotřebí skutečně pádné důvody.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.