Středa 03. března. Svátek má Kamil.

ECB je připravená použít všechny nástroje potřebné na zvýšení inflace

Vývoj ekonomiky 29.01.2021 | 16:06 0 Komentářů

„Evropská centrální banka je připravena využít všechny nástroje potřebné ke stimulaci inflace a pozorně sleduje zhodnocení eura,“ uvedl člen rady guvernérů Olli Rehn.

„Jsme určitě připraveni použít a upravit všechny naše nástroje“ uvedl finský guvernér v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Television a dodal: „Pozorně sledujeme vývoj směnného kurzu, zejména pokud jde o výhled inflace.“

Rehn poznamenal, že několik jeho kolegů z Rady guvernérů včetně holandského guvernéra Klaase knot nedávno zvýšili možnost snížení úrokových sazeb.

ECB ke svému pandemickému stimulačnímu balíku přistoupila ještě během prosince, a zatímco prezidentka Christine Lagardeová uvedla, že oživení eurozóny je na dobré cestě, pomalý postup očkování a pokračující restrikce přispívají k nejistotě.

Rehn popsal výhled inflace v regionu jako „příliš nízký na jeho vkus a co je důležitější, příliš nízký pro společný cíl“.

Inflace v eurozóně je v současnosti – 0,3 % ve srovnání se střednědobým cílem těsně pod 2 %. Skok směnného kurzu za poslední rok je jedním z faktorů, který tlačí ceny dolů, částečně snižováním dovozních nákladů.

„Nechtěl bych vstupovat do spekulací o jedné nebo druhé možnosti z našich monetárních nástrojů,“ uvedl Rehn. „Řekl bych jen, že jsme skutečně připraveni použít a upravit všechny naše nástroje podle potřeby.“

Rehn také zdůraznil, že změna inflačního cíle ECB by se měla změnit na jasný, symetrický cíl 2 %. Předtím tvrdil, že takový posun by pomohl zvýšit očekávání po letech, ve kterých inflace zůstala příliš nízká navzdory bilionům eur měnových stimulů.

Martin Krištoff, CFDWorld

 

 

Tagy ECB inflace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.