CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

26. 10. 2020

0 komentářů

Důvěra v české ekonomice opět klesá

 

Říjnové výsledky důvěry v české ekonomice v podstatě nepřekvapily. Důvěra klesá téměř napříč celým hospodářstvím, výjimkou je pouze průmysl. Když se ovšem podíváme na podrobnější výsledky, tak je vidět, že za „optimismem“ průmyslu jsou jen příznivější dosavadní výsledky, zatímco v případě vyhlídek do blízké budoucnosti jsou firmy pesimističtější. Ať už jde o poptávku, export, zaměstnanost nebo jejich celkovou ekonomickou situaci. Hlavní bariérou další expanze tohoto největšího tuzemského odvětví zůstává pro více než třetinu firem nedostatečná poptávka. Průmysl může na rozdíl od služeb (a jarní epizodě) jet bez významnějších omezení dál a alespoň trochu zbrzdit propad ekonomiky v posledním čtvrtletí.

Loading



 


Ve stavebnictví, kde se nálada snížila, jde hodnocení současnosti ruku v ruce s horšími vyhlídkami. Firmy jsou skeptické, zejména pokud se díváme na očekávanou poptávku, nicméně předpokládají, že se jim podaří zvýšit zaměstnanost, aby dokázaly realizovat nahromaděné zakázky. Nedostatek pracovníků se totiž i v říjnovém průzkumu ukázal jako hlavní překážka pro další růst stavební produkce. Zatímco třetinu firem trápí chybějící zaměstnanci, jen čtvrtina se potýká se slabší poptávkou.
Symbolický pokles důvěry v obchodu může vypadat překvapivě, nicméně průzkum proběhl ještě před hlavní vlnou omezování prodeje, takže příliš o novém rozpoložení obchodníků nevypovídá. A totéž vlastně platí i pro celý sektor služeb. Jeho výsledky, zvlášť pokud jde o očekávání pro nejbližší měsíce a o výrazný nárůst zaměstnanosti, vypadá ve světle dalšího zpřísnění omezení poněkud nerealisticky.
Zatímco u firem se zlom nálad ještě v průběhu října nekonal, spotřebitelé měli jasno. Nejrychlejší propad jejich důvěry je toho jasným důkazem. Bojí se nezaměstnanosti, inflace, zhoršení ekonomické situace i jejich vlastních finančních poměrů, což se nepochybně odrazí i ve vývoji spotřeby v závěru letošního roku.
Říjnové výsledky nálad naznačují, že poslední čtvrtletí roku bude z pohledu výsledků ekonomiky velmi slabé. Zvlášť zasažené budou služby, avšak vzhledem k pravděpodobnému prodloužení nouzového stavu a rozšíření stávajících restrikcí nemá příliš smysl už v tuto chvíli odhadovat, jak silnou ránu dostala česká ekonomika tentokrát.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *