CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

24. 11. 2021

0 komentářů

Důvěra podnikatelů roste, spotřebitelská klesá

 

Podle měření ČSÚ se v listopadu nepatrně snížila souhrnná důvěra v tuzemskou ekonomiku. Ke zhoršení došlo v případě spotřebitelů, podnikatelská důvěra se naopak zvýšila.

Loading 

V případě podnikatelů byl důvodem zvýšení důvěry vývoj v průmyslu a ve stavebnictví. Ke zhoršení tentokrát došlo v sektoru obchodu a služeb, nicméně ty se nacházejí stále na relativně příznivých úrovních. Naopak zvýšení důvěry v průmyslu, která od července rychle klesala je nadějnou zprávou. Podnikatelé v průmyslu sice hodnotí současnou poptávku oproti říjnu hůře, nicméně zvýšil se počet podnikatelů očekávajících růst výrobní činnosti. Důvěra průmyslníků se nyní nachází na úrovních srovnatelných s létem 2020.

Naopak snížení spotřebitelské důvěry indikuje další ochlazení spotřebitelského apetitu. Sentiment zde ještě v srpnu dosáhl předpandemické úrovně, aby následoval pokles až na úrovně srovnatelné s přelomem let 2020 – 2021. Kromě rostoucích obav z inflace se zvýšily i obavy z nezaměstnanosti. Náladě pravděpodobně nepřidává ani horšící se pandemická situace.

V souhrnu poskytuje vývoj indikátorů důvěry za listopad neutrální informaci. Na jedné straně potěšilo zvýšení důvěry v průmyslu, na druhé straně spotřebitelská důvěra klesla opravdu výrazně. Zhoršená pandemická situace a zvýšená inflace pravděpodobně pro nejbližší měsíc udrží důvěru spotřebitelů níž. V případě průmyslu je hlavní brzdou nedostatek výrobních komponent, což pravděpodobně několik dalších měsíců přetrvá. Přesto určité zlepšení bychom mohli pozorovat v první polovině příštího roku.

Česká koruna nemá na data důvod reagovat a spíše sleduje pandemickou situaci a zahraniční data.

REKLAMA

MICHAL BROŽKA
Komerční banka, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *