Sobota 06. března. Svátek má Miroslav.

Důchodci dostanou příležitost pracovat

Investice 22.09.2015 | 09:40 0 Komentářů

Motivace státu pro zaměstnávání lidí důchodového věku je rok od roku vyšší. Takzvaná „stříbrná ekonomika“ je směr, kterým se začíná ubírat celá Evropa.

Cílem celého programu je udržet si v práci experty. “Na trh práce vstupuje méně mladých a navíc se prodlužuje věk odchodu do důchodu. Zaměstnavatelé proto budou muset zaměstnávat starší pracovníky a přizpůsobovat jim pracovní místa, budou si zaměstnance chtít udržet,“ vysvětluje Ilona Štorová z občanské společnosti Age management.

Návrh, se kterým přichází studie akademického pracoviště IDEA při ekonomickém institutu CERGE počítá se zavedením slev na dani a sociálním a zdravotním pojištění pro pracující důchodce. Stát by se měl přípravit na „stříbrnou ekonomiku“. V práci budou v budoucnu čím dál starší lidé a také zákazníci budou čím dál starší a budou poptávat specifické služby a zboží.

Ministerstvo práce již s návrhem počítá a v Národním akčním plánu na podporu pozitivního stárnutí uvádí, že zavede do zákoníku práce sdílená pracovní místa či pružnější a částečné úvazky a zváží flexibilní odchod do starobního důchodu. To je běžné například ve Finsku, kde lidé odcházejí do penze mezi 63 a 68 lety. Podle toho se jim počítá výše důchodu.

Výzkumníci dotazováním šesti tisíc lidí těsně po odchodu do důchodu zjistili, že 70 až 80 procent důchodců odchází do penze zcela dobrovolně. Netrápí je zdravotní problémy ani nejsou nezaměstnaní. Odchází prostě proto, že pokušení přestat pracovat a mít přitom jistý příjem je příliš velké.

Zdroj: Idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.