Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Drahé kovy sviští vzhůru

Investice 23.08.2012 | 14:08 1 Komentář

V uplynulých měsících si drahé kovy neprocházely zrovna nejšťastnějším obdobím. Už od února zlato i stříbro postupně vyklesávaly a nebýt silných supportů na hladinách 1530 dolarů za unci (USD/oz.) pro zlato a 26 USD/oz. pro stříbro, mohly být poklesy ještě citelnější. Drahé kovy přes svůj status bezpečného přístavu trpěly posilujícím americkým dolarem (komentář XTB).

Stříbro pak také postupným hospodářským zpomalováním, neboť většina tohoto kovu se spotřebovává v průmyslu. Zlato tak v průběhu tohoto roku ztrácelo až 13 % a stříbro dokonce 29 % ze svých maximálních cen. Tyto kovy jsou pod svými letošními maximy i dnes, ve srovnání s počátkem roku se však už hřejí ve slušném zisku.

Graf: Vývoj cen zlata (žlutá – pravá osa) a stříbra (šedá – levá osa) od počátku roku

xtb-drahe-kovy

V posledních dnech chytají tyto drahé kovy druhý dech. Zlato se dostalo z dlouhodobého kanálu shora ohraničeného hladinou 1620 USD/oz. a vzrostlo na aktuální 1661 USD/oz. Od počátku týdne už přidává 2,9 %. Stříbro si prožívá nejúspěšnější týden od počátku ledna při růstu o 8,0 % a dnes se poprvé od začátku června opět dostává nad hladinu 30 USD/oz. K poslednímu růstu drahých kovů významně přispěl včerejší report „Meeting Minutes“ americké centrální banky, ve kterém bylo překvapivě silně naznačeno brzké spuštění dalšího kola tištění peněz. Zlato i stříbro patří mezi finanční aktiva, které na podobné zprávy reagují nejsilněji kvůli propojenosti pohybů těchto komodit a amerického dolaru, ve kterém jsou zlato i stříbro vyjadřovány. Drahé kovy drží v dlouhodobém horizontu hodnotu!

Jeden komentář: “Drahé kovy sviští vzhůru”

 1. zlato napsal:

  17.9.2012

  Cena zlata se v minulém týdnu vyšplhala nad 1770 USD/trojskou unci, což je nejvyšší úroveň za posledních šest měsíců. Tento růst zapříčinil především nový program kvantitativního uvolňování Fedu, tzv. QE3. Je očekáván nárůst dluhu USA nad 110 % HDP v příštím roce, další snížení hodnoty dolaru a zvýšení ceny komodit (zlata). Stejně tak i Guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi oznámil, že ECB bude v neomezené míře nakupovat státní dluhopisy jednotlivých členských zemí.

  Tento postup Fedu i ECB povede k dalšímu kvantitativnímu uvolňování, znehodnocování měn a růstu cen zlata (zajištění investorů proti inflaci). Předpokládám, že se ceny zlata do konce roku dostanou nad 2000 USD/oz.

  Daniel Nedvídek
  http://www.investicni-zlato-praha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.