Úterý 26. května. Svátek má Filip.

Dopad levné ropy pocítili již i v Zálivu

Investice 20.04.2016 | 14:50 0 Komentářů

Důsledky dominového efektu nízkých cen ropy pocítily již i banky zemí Blízkého východu. Propad cen ze 120 dolarů na 40 dolarů za barel zapříčinilo, že země, které ropu vyvážejí museli přistoupit na vydávání dluhopisů a začít si půjčovat.

Lidé se obávají současného propadu cen ropy, protože začíná vypadat více na strukturální než cyklický problém,“ uvedl pro deník Financial Times Šabír Malik, analytik dubajské pobočky egyptské investiční banky EFG Hermes. „To nahlodává spotřebitelskou důvěru a projeví se to poklesem bankovních zisků.“ Nadnárodní banky jsou dnes opatrné s úvěry do rozvíjejících se trhů. „Nálada se změnila. Financování je nyní dražší,“ uvedl pro CNBC Ašok Aram, šéf Deutsche Bank pro Evropu, Blízký východ a Afriku.

Pro získání opětovné stabilizace bank, musejí vlády z regionu Zálivu dát do pořádku své hospodaření. Což nebude jednoduché, jelikož jejich rozpočty budou letos v průměru 12,5 procenta HDP v minusu. Saúdská Arábie podle MMF dokonce 19 procent. Po nedávném vydání dluhopisů si nyní největší blízkovýchodní ekonomika chce půjčit 10 miliard dolarů od konsorcia mezinárodních bank. Bahrajn bude nadále vydávat dluhopisy a Omán ho bude brzy následovat.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.