Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Dolní sněmovna odmítla dohodu o brexitu. Vláda musí předložit alternativu

Investice 16.01.2019 | 10:15 0 Komentářů

Dolní sněmovna odmítla předloženou dohodu o podmínkách odchodu Velké Británie z Evropské unie. Pro bylo 202 poslanců, proti hlasovalo 432. Poslancům se nelíbil pozměňovací návrh, podle kterého by Velká Británie musela mít možnost jednomyslně vypovědět tzv. severoirskou pojistku.


Do pondělí 21. ledna musí vláda Theresy Mayové předložit jinou alternativu brexitu, do kterého zbývá 73 dní. Opoziční labouristé také včera oznámili, že podali návrh na vyslovení nedůvěry vládě.

„Způsob, jakým Mayová prohrála, není dobrou zprávou pro evropskou, ani pro českou ekonomiku. Zvyšuje se pravděpodobnost takzvaného brexitu bez dohody. V silně polarizovaném britském parlamentu bude obtížné najít smysluplnou shodu. Brexit bez dohody je přitom ekonomicky nejbolestivější variantou, a to i z hlediska České republiky, pro niž je Británie pátým největším exportním odbytištěm,“ uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Odmítnutí dohody britským parlamentem znamená podle českých europoslanců další pokračování nejistoty a zvýšení pravděpodobnosti odchodu Spojeného Británie EU bez dohody. „Nyní jsme v situaci, kdy nikdo z nás netuší, jakým směrem se bude vývoj dále ubírat a zda má Velká Británie vůbec nějaký plán,“ řekla ČTK poslankyně Martina Dlabajová (ANO).

Zdroj: E15.cz, ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.