Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Dochází už průmyslu dech?

Investice 09.10.2018 | 15:53 0 Komentářů

Česká ekonomika směřuje k slabším výsledkům a potvrdila to i včera zveřejněná čísla z průmyslu. Růst produkce o necelá dvě procenta nebyl nikterak překvapivý a ani to, že za slabšími výsledky můžeme hledat nižší výkon automobilek.

Mnohem zajímavější byly jako vždy nové zakázky, které vzrostly tentokrát pouze o 2,4 %. V případě automobilek dokonce stagnovaly. Slabší výsledky sice můžeme částečně zdůvodnit možným přesunem dovolených mezi letními měsíci, avšak hlavní problém, co bude dál s evropským automobilovým trhem, až tak jednoduše ze stolu shodit nemůžeme.

Letní měsíce sice byly ve znamení vysokých registrací nových vozů po celé Evropě, avšak nešlo o žádné vzedmutí poptávky, ale pouze o přípravu na nová pravidla měření emisí. Otázka síly poptávky po nových vozech a kapacitní možnosti tuzemských výrobců budou hlavním faktorem ovlivňující další směr průmyslu, který je dlouhodobě nejvýznamnějším odvětvím českého hospodářství. Táhne ekonomiku nahoru už čtyři roky, nicméně bez dalších investic jsou jeho možnosti k další expanzi omezené.

0

Zatímco průmysl zpomaluje, dvojciferného růstu dosahuje tuzemské stavebnictví. Dohání tak své dřívější mnohaleté propady díky silnému pozemnímu stavitelství i přílivu nových peněz do veřejných zakázek. Ostatně obrat v investiční aktivitě veřejného sektoru naznačila už data zveřejněná minulý týden. Obrázek stavebnictví však do jisté míry kazí slabé výsledky bytové výstavby. S ohledem na letošní poptávku po bydlení rozhodně nejsou nijak oslnivé a dokonce stále zaostávají za výsledky bytové výstavby v době recese před deseti lety. Napjatý stav na trhu s bydlením tak nejspíše „vyřeší“ vysoké ceny bytů, přísnější pravidla hypoték a dražší úvěry.

I když nová čísla z ekonomiky naznačují další zpomalení růstu, na situaci na trhu práce se tím zatím nic nemění. Nezaměstnanost klesá, zatímco volných pracovních míst dále přibývá. Sice už pomaleji, ale pořád ještě. Čekat proto, že se situace začne z pohledu firem zlepšovat, je předčasné.

Petr Dufek, ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.