Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Průmysl překonal očekávání

Investice 06.09.2018 | 10:23 0 Komentářů

Největšímu tuzemskému odvětví – průmyslu – se dařilo v i červenci. Nejenže průmyslové podniky výrazně navýšily výrobu, ale rychle se zaplňovaly i jejich zakázkové knihy.

Růst průmyslové produkce byl v červenci ještě vyšší, než jsme očekávali. Výroba se meziročně zvýšila o 10,3 %, respektive o 6,7 % po vyloučení jednoho pracovního dne navíc. Jak uvádí statistický úřad, dařilo se všem průmyslovým oborům, nicméně určitou roli mohla sehrát i nižší srovnávací základna. Nejvyšší měrou však k růstu přispěla energetika, výroba kovových výrobků a jako již téměř vždy – výroba automobilů.

Průmysl vstoupil do nového čtvrtletí ve velmi dobré kondici a nové objednávky naznačují, že příznivé výsledky můžeme od tohoto odvětví očekávat i nadále. O výrazný nárůst zakázek (+11,2 %) se tentokrát zasloužily především automobilky, výrobci elektroniky a kovových výrobků.

Jak už dříve vyplynulo z indexů nákupních manažerů, růst zakázek pokračoval nejspíše i v srpnu, navzdory naplněným kapacitám a nedostatku zaměstnanců, který je v letošním roce největší překážkou pro ještě svižnější růst výroby. Zaměstnanost v průmyslu dále roste a napomáhá k tomu i rychlé navyšování mezd, které však firmy povětšinou nemohou plně kompenzovat v cenách své produkce.

Nejnovější čísla z průmyslu potvrzují výbornou kondici české ekonomiky i na začátku třetího čtvrtletí letošního roku. Spolu s dalšími výsledky proto mohou posloužit jako podpůrný argument pro pokračování normalizace úrokových sazeb ze strany centrální banky.

Petr Dufek
ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.