Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Orco: NAV na akcii by letos mohlo vzrůst o 10%; zpětný odkup akcií až ve výši 50 mil. EUR

16.06.2008 | 15:41 0 Komentářů

Společnost Orco dnes v tiskové zprávě poskytla komentář k výhledu na letošní rok a také potvrdila svou dosavadní strategii svého podnikání. Výkonný ředitel společnosti pak poskytl i rozhovor.
 
Jak už je známo, tak strategie společnosti Orco je založena na třech pilířích a skládá se 1) z pronájmu komerčních objektů bonitním nájemcům, 2) z výstavby residenčních nemovitostí určených zejména pro střední třídu a 3) řízení investičních fondů, které provádějí investice do realit (fondy Endurance Fund). V budoucnu by Orco nadále mělo působit na trzích, na kterých doposud úspěšně vyvíjelo své aktivity (země střední Evropy, Německo, Moskva).
 
Orco separátně sdělilo, že projekt Váci 1 v Budapešti, který by měl být dokončen v roce 2010, by v budoucnu mohl zvýšit celkové NAV o 100 mil. EUR (či 9 EUR na akcii při současném počtu akcií). Nutno dodat, že současné fundamentální podmínky by nesměly být změněny.
 
Orco dále potvrdilo svůj výhled tržeb pro rok 2008, tedy 322 mil. EUR. Ve druhém pololetí by mělo Orco zaznamenat zvýšený objem prodaných bytů či domů v rámci residenčního developmentu.
Připomínáme, že Orco výhled tržeb při posledních výsledcích snížilo o 15 mil. EUR z původních 347 mil. EUR. Důvodem je nižší příjem z development segmentu, jelikož se Orco rozhodlo nepokračovat ve výstavbě dalších fází projektu Rudná u Prahy (ČR), jehož ziskovost se Orcu zdála nedostatečná. Dále byl také snížen odhad poplatků z asset managementu. Příčinou je zpoždění spuštění nových fondů Endurance Fund. Z hlediska financování se i přes ztížené podmínky na úvěrovém trhu podařilo Orco získat refinancování společně vlastněného portfolia hotelů (při solidní marži 1,5%) a také financování projektu Váci.
 
Orco uvedlo, že ve 2. čtvrtletí neplánuje žádné nové akvizice, což je v souladu s dřívějšími komentáři. Orco se nyní chce zaměřit na konsolidaci portfolia (hodnota ke konci loňského roku činila 2,4 mld. EUR), které v minulých letech výrazně narostlo vlivem silné akviziční činnosti (akvizice: 891 mil. EUR v roce 2007, 425 mil. EUR v roce 2006). Podle plánu by mělo letos dojít k odprodeji zralých aktiv v hodnotě 200 mil. EUR (kupující stranou bude Endurance Fund či třetí strany). Uvolněný kapitál by měl být využit u výnosnějších investičních příležitostí. Společnost v příštích letech pokračovat v odprodeji aktiv za 200 mil. EUR ročně.
 
Orco dále upozornilo, že prudký pokles ceny akcií Orco bude mít nepříznivý dopad na finanční výsledky Orco. Budou totiž vykázány zvýšené nepeněžní finanční náklady, které se vztahují k existujícím warrantům a konvertibilním dluhopisům.
 
Vedle tiskové zprávy dnes výkonný ředitel Orco (J. F. Ott) poskytl rozhovor pro agenturu Bloomberg, ve kterém řekl, že Orco by mohlo provést zpětný odkup vlastních akcií v celkové hodnotě až 50 mil. EUR. K tomu je totiž nyní příznivá situace, jelikož akcie Orco se obchodují s vysokým diskontem vůči NAV (přes 50%). Touto akcí by tak společnost mohla vytvořit přidanou hodnotu pro akcionáře. Pokud by Orco skutečně odkoupilo akcie v hodnotě 50 mil. EUR, pak by to při současné ceně akcie znamenala zhruba 1,2 mil. akcií (cca 11% celkového počtu akcií). Touto transakcí by navíc dle naší kalkulace došlo ke zvýšení NAV na akcii o 6 EUR či 7% vzhledem poslední zveřejněné hodnotě NAV (91,7 EUR na akcii) – za jinak nezměněných podmínek.
Odkup vlastních akcií (možná až 11% celkové počtu) by mohl být příznivým stimulem pro akcie Orco, jelikož na nákupní straně by se objevila zvýšená poptávka po akciích Orco. Tento efekt ale samozřejmě může být utlumen tím, že odkup akcií, tak jak byl schválen na valné hromadě, bude pravděpodobně realizován postupně během několika měsíců.
Připomínáme, že ještě v únoru víceprezident společnosti (A. Bricout) prohlásil, že zpětný odkup by měl být v hodnotě 10-15 mil. EUR. Navýšení této částky považujeme za logický krok vzhledem k současnému vysokému diskontu ceny akcie vůči NAV.
 
Pan Ott také sdělil, že v letošní roce by NAV na akcii mělo vzrůst alespoň o 10% r/r, což by mělo potvrzovat prozatím úspěšný model podnikání této společnosti. Zajímavou zprávou také je, že Orco nyní aktivně pracuje na novém projektu ve Varšavě (výšková budova s kancelářskými prostory a pětihvězdičkovým hotelem), který má být blízko projektu Zlota 44 (výšková budova s luxusními rezidencemi). Rozhodnutí má prý padnout během několika příštích týdnů.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.