Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Dluhový strop je za námi. A co dál?

InvesticeMakro 18.10.2013 | 00:03 0 Komentářů

Zlato, podobně jako ostatní investiční instrumenty, má za sebou kolísavé období, způsobené děním v USA. I když se na první pohled zdá, že klid na trzích hraje proti zlatu, fundamenty jsou spíše na straně žlutého kovu. „Navýšení dluhového stropu se pouze odložilo na začátek příštího roku. Za několik měsíců budeme postaveni před stejnou situaci a dluh stále neúprosně roste,“ říká Kamil Kresta, manažer investičního portálu České mincovny – ČM AURUM.

Problémy a diskuse kolem navyšování dluhového stropu v USA v posledních týdnech zaměstnávají investory a ekonomy po celém světě. Všechny ostatní faktory, které ovlivňují dění na trzích, byly v posledních dnech bokem, ale investoři by na ně neměli zapomínat.

Z krátkodobého hlediska bude oslabování zlata po úspěšném ukončení rozhovorů o navýšení dluhového stropu v USA logické. Bylo zažehnáno jedno velké nebezpečí a USA i svět se vyhnuly možné další velké recesi.

Dohoda znesvářených politických stran sice vypadá jako špatná zpráva pro zlato, v konečném důsledku to tak ale být nemusí. Navýšení dluhového stropu bylo pouze odloženo na začátek příštího roku. Což není nic jiného, než „odkopávání plechovky“, jinými slovy odkládání problémů do budoucna a pokračování v neúnosném růstu dluhu.  Krátkodobé řešení, které z dlouhodobého hlediska nic neřeší, protože svědky něčeho podobného můžeme být již za několik měsíců.

Stálý příliv peněz

Již samotné omezení financování vlády, které bylo na pořadu dne od začátku října, má negativní vliv na ekonomiku USA. I když je tento vliv mírný, je pravděpodobné, že makroekonomická data, která hrají důležitou roli při rozhodování americké centrální banky o možném omezování kvantitativního uvolňování, nebudou lepší než posledně. Centrální banka tedy nepřistoupí ke snížení objemu nakupovaných cenných papírů, podobně jako tomu bylo naposledy. V případě dlouhodobějšího problému s financováním a případně i protahováním jednání o dluhovém stropu může dokonce nastat scénář, při němž dojde k navýšení sumy, kterou FED měsíčně vynakládá na nákup dluhopisů. Do konce roku bychom se tedy omezení uvolňování dočkat neměli. Nová nástupkyně na post šéfa centrální banky pak zvyšuje tuto pravděpodobnost i na začátku nového roku. Janet Yellenová je totiž považována ze zastánce velmi uvolněné měnové politiky a nehodlá s uvolňováním tak brzo přestat. To je pro zlato a drahé kovy do budoucna dobrá zpráva.

Dočkáme se inflace?

Pokračování kvantitativního uvolňování a možnost dalšího zadlužování USA povede k dalšímu zaplavování trhů nadbytečnou likviditou, která nemá v historii obdoby, a v budoucnu hrozí zvyšováním inflace. V současné době jsme zatím svědky spíše opačného vývoje, kdy nové peníze nezpůsobují růst cenové hladiny. Ekonomové to připisují krizovému období, kdy ani příliv nových peněz nenutí banky více půjčovat svým klientům a lidé a firmy zase utrácejí a půjčují si mnohem méně, i když jsou úroky velmi nízké. Peníze se tak nedostávají do oběhu a ceny nerostou.

V delším horizontu je však riziko inflace reálné. Centrální banka sice stále reaguje na současnou situaci, její kroky ale mohou být citelné až v delším horizontu. Pokud skutečně dojde k ekonomickému oživení a spotřeba i úvěrová aktivita porostou, mohou dnes tištěné peníze skutečně způsobit inflaci. Ta by v konečném důsledku mohla vyhovovat i samotné vládě ve snaze o snižování enormního zadlužení.

Nákup zlata by mohl být lékem

Zlato jako bezpečný přístav pak může investorům sloužit jak v době dnešní krize, kdy je situace na trzích ovlivňována sérií problémů s nejistým řešením, tak i v době příštího růstu, kdy dnes natištěné peníze pomalu přestanou mít hodnotu. Současné nízké ceny mohou motivovat právě ty, kteří ještě drahý kov ve svém portfoliu nemají, a dlouhý investiční horizont v případě nákupu fyzického kovu by pak měl být „lékem“ na současné neklidné období a zvýšenou volatilitu.

Kamil Kresta, Manažer ČM AURUM (Česká mincovna), www.cm-aurum.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.