Čtvrtek 28. října. Je Státní Svátek

Dlouho očekávané zvýšení sazeb v USA konečně přišlo

BankyInvestice 17.12.2015 | 11:15 0 Komentářů

Mezinárodní měnový výbor americké centrální banky (Fed) podle očekávání přistoupil ke zvýšení základní úrokové sazby. Jde o první zvýšení sazby za posledních devět a půl roku. Úrokovou sazbu držel na rekordním minimu 0–0,25 procenta od prosince 2008.

„Hospodářské oživení ušlo dlouhou cestu, ještě ale není úplné. Zůstává prostor pro další zlepšování trhu práce a inflace je nadále pod naším cílem. Ekonomika si ale vede dobře a očekáváme, že v tom bude pokračovat,“ sdělila šéfka amerického Fedu Janet Yellenová.

Americká centrální banka (Fed) tentokrát nepřekvapila a sazby zvýšila do pásma 0,25–0,5 %. Úrokovou míru USA zvyšují po téměř deseti letech. Je to signál, že Spojené státy se oklepaly z finanční krize. Zároveň bych ale tento krok nepřeceňoval. Je to v podstatě jen drobné, kosmetické  navýšení, které na ekonomiku nebude mít zásadnější vliv. Do budoucna se ale Spojené státy při přísnější měnové politice nevyhnou vystřízlivění z kvantitativního uvolňování. I když to dnes na první pohled nevypadá, dostaví se kocovina v podobě vysoké inflace,“ Petr Vlasák, hlavní analytik TGI Invest.

„Po dlouhých deseti letech konečně došlo ke zvýšení sazeb. Americká centrální banka (Fed) se zvyšováním váhala už od srpna. Přičemž čas na zvýšení byl zhruba od začátku letních prázdnin. Očekávám nyní, že zvýšené sazby nebudou příliš příznivé pro cenu akcií ani komodit. Z dlouhodobého pohledu by se ale cyklus měl otočit a zlato posílit na úkor akciových indexů. Vyšší inflace totiž nahrává spíše cenám drahých kovů, které jsou obecně brány více jako uchovatel hodnoty,“ říká Matěj Čeleš, investiční analytik Zlaťáky.cz.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.