Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Dalším členem bankovní rady ČNB bude Tomáš Holub

Investice 08.10.2018 | 11:54 0 Komentářů

Po Aleši Michlovi míří do bankovní rady České národní banky ekonom Tomáš Holub. Holub v centrální bance vede měnovou sekci.   

Koncem listopadu odchází z bankovní rady ČNB viceguvernéři centrální banky Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík. Vyprší jim totiž druhé funkční období, na třetí období už kandidovat nemohou.

Tomáš Holub od května 2004 vede měnovou sekci ČNB a předtím čtyři roky působil jako poradce guvernéra centrální banky. Holub patřil k zastáncům intervencí, které centrální banka prováděla od listopadu 2013 do dubna 2017 s cílem oslabit korunu kvůli hrozící deflaci.

Jeho vliv na podobu měnové politiky byl už v uplynulých letech srovnatelný s vlivem bankovních radních, ne-li vyšší,“ uvedl Lukáš Kovanda, ekonom společnosti Czech Fund. „Holubovo jmenování do bankovní rady nebude moci být označeno jako politické, což vyváží sentiment vzniklý v souvislosti se jmenováním Aleše Michla,“ dodal. Michl je totiž poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO).

Michl i Holub jsou zastánci rychlejšího růstu úrokových sazeb. Aleš Michl byl ale proti intervencím. V minulosti zpochybňoval politiku slabé koruny a extrémně levných peněz.

Zdroj: E15.cz, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.