Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Další zpomalení tempa růstu hospodářské aktivity v eurozóně

Makro 23.05.2016 | 14:48 0 Komentářů

Průzkum PMI pro měsíc květen hlásí další zpomalení tempa růstu hospodářské aktivity v eurozóně. Zatímco aktivita ve službách si udržela stejné tempo růstu jako v předchozích dvou měsících, tak růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu nečekaně spadl na své tříměsíční minimum.

Kompozitní PMI indikátor, jenž mapuje aktivitu v ekonomice eurozóny jako celku, tak v květnu mírně klesl a nachází se na nejnižší úrovni od loňského ledna.

Pohled na mapu pak ukazuje, že Německo a Francie hlásí silnější růst hospodářské aktivity, než se čekalo: růst v obou případech v květnu zrychlil. Ve zbytku eurozóny ale tempo hospodářského růstu naopak zpomalilo na své sedmnáctiměsíční minimum.

Kompozitní PMI indikátor, který mapuje aktivitu v ekonomice jako celku, i nadále odpovídá mezičtvrtletnímu růstu HDP eurozóny na úrovni 0,3 %. Pokles kompozitního PMI indikátoru pro eurozónu jako celek je nicméně zprávou nepříznivou, byť jde o pokles mírný a PMI indikátor je i nadále na úrovních signalizujících pokračující růst ekonomiky eurozóny.

Z pohledu středoevropského regionu je nepříjemné zpomalení tempa růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně.

Určitou náplastí je ale zrychlení růstu, jež hlásí německý zpracovatelský průmysl (letošní maximum), nicméně jak v případě Německa, tak v případě eurozóny jako celku je hlášeno zpomalení tempa růstu průmyslových objednávek.

Pro středoevropský region platí, že dobré zprávy z ekonomiky eurozóny jsou dobrou zprávou i pro nás. Předběžné výsledky průzkumu PMI za měsíc květen bohužel příliš dobrých zpráv nepřinášejí. Především restartování průmyslové aktivity a mezinárodního obchodu na globální úrovni jsou přitom přesně tím druhem zpráv, na něž výrobci ve středoevropském regionu čekají. V tomto ohledu bude ovšem nezbytné, aby silnější růst průmyslové aktivity začaly reportovat průzkumy také z dalších klíčových regionů světové ekonomiky, především z USA a Číny.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.