Sobota 10. dubna. Svátek má Darja.

Co přineslo deset let v Evropské unii?

Makro 02.05.2014 | 12:21 0 Komentářů

Zahraniční konkurenci a tvrdé evropské předpisy neustála řada českých firem. Na druhou stranu ale vstup do Evropské unie přiměl firmy k neustálému zlepšování ve snaze předstihnout zahraniční konkurenci. EU nám také přinesla například volný pohyb zboží a služeb, příliv zahraničních investorů i možnost čerpat evropské dotace, cenou za to je však narůstající byrokracie. 

Vstup do Unie hodnotím jednoznačně kladně. EU nám umožnila dostat se do střetu se špičkovou konkurencí a to nás žene dopředu. Musíme počítat s tím, že máme velký trh. Kdo se s tím nevypořádal, tak musel zavřít,“ říká Oldřich Obermaier, jednatel mlékáren TPK, i přestože musely před vstupen do EU uzavřít tavírnu sýrů z důvodů nevyhovujících předpisů EU.

„Česko například nevyužilo naplno potenciál, který se mu nabízel při čerpání z unijních fondů, když vyčerpalo pouze polovinu z celkového balíku. Příčinou tohoto problému je nízká kvalita veřejných institucí i vysoká míra korupce,“ sdělil Juraj Kotian, analytik Erste. Česká repulika dosud z Evropské unie obdržela více než tři biliony korun.

Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.