Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

ČNB zvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu

Banky 14.12.2018 | 13:22 0 Komentářů

Česká národní banka (ČNB) zvýšila sazbu tzv. proticyklické kapitálové rezervy na 1,75 procenta. Banky budou muset odvádět více peněz do rezerv na ochranu úvěrového trhu od roku 2020.

„V případě, že by pokračovala vysoká dynamika poskytování úvěrů, zvyšovala se rizika spojená s financováním nákupu realit a dále by narůstala zranitelnost bankovního sektoru, je ČNB připravena sazbu dále zvyšovat. Pokud by naopak došlo k obratu ve finančním cyklu a nadměrnému zhmotňování přijatých rizik, ČNB sazbu bez prodlení sníží nebo úplně rozpustí,“ uvedla ČNB v dnešní tiskové zprávě.

„Rozhodnutí bankovní rady o zvýšení proticyklické kapitálové rezervy znamená, že makroobezřetnostní i měnová politika ČNB v současnosti působí jedním směrem, což přispívá k udržení stability české ekonomiky i jejího finančního sektoru. Domácí banky mohou díky své ziskovosti i nadále posilovat kapitál, aniž by se tím omezoval prostor pro poskytování úvěrů,“ řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Sazba je platná pro všechny banky, spořitelní a úvěrová družstva a obchodníky s cennými papíry a stanovuje se pravidelně každé čtvrtletí. Účinnost pak nastává rok po rozhodnutí o změně sazby.

Zdroj: Tisková zpráva ČNB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.