CZK/€ 23.660 -0,25%

CZK/$ 21.748 -1,15%

CZK/£ 26.728 -0,93%

CZK/CHF 23.735 -0,34%

24. 03. 2021

0 komentářů

ČNB zvedání sazeb nechce uspěchat

 

Výsledek dnešního měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky se zdál být předem poměrně jasný. Situace si žádnou změnu politiky nežádala a tyto odhady se beze zbytku naplnily. Základní sazba tak zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1,00 %.

Loading 


Bez větších překvapení se obešla i tisková konference po zasedání bankovní rady, které se z bankéřů zúčastnil jak guvernér Rusnok, tak i viceguvernér Nidetzký. Dosavadní tuzemský ekonomický vývoj centrální banka vnímá jako přibližně v souladu se svou poslední prognózou, přičemž o něco lepší situace panovala v růstu (resp. menším poklesu) HDP a speciálně pak v mzdové dynamice (byť ta byla ovlivněna jednorázovými faktory jako byly bonusy zdravotníkům). Mírně vyšší oproti predikci banky zůstávala inflace spotřebitelských cen. Uspokojivě se pak vyvíjí trh práce, ovšem počátkem roku začínaly přicházet varovné signály z dosud odolného průmyslu. Pokud jde o situaci v eurozóně, všímá si ČNB delšího trvání pandemických restrikcí, a tudíž nižšího očekávaného růstu HDP, zároveň ovšem znatelně svižnějšího růstu cen, který bude tažen do značné míry světovými cenami ropy.

Bankéři se nakonec vyjádřili i k pravděpodobnosti, se kterou dojde ke skutečnému naplnění jejich vlastní prognózy na blížící se normalizaci české měnové politiky. Zatímco jejich výhled zahrnuje počátek zvyšování základní sazby již v polovině letošního roku, trh se kloní spíše ke třetímu kvartálu a my dokonce až k začátku roku 2022. Ze slov členů bankovní rady dnes vyplynulo, že hlavně s ohledem na pomalejší postup vakcinace a dosud zdaleka neukončený boj s pandemií lze říct, že se postupně v myšlenkách smiřují s určitým odkladem zpřísňování měnové politiky. Guvernér Rusnok zdůraznil, že případné unáhlené zvýšení sazeb by mohlo představovat mnohem závažnější chybu, než kdyby naopak přišlo s mírným zpožděním. Z jeho slov vyplývá, že se představy bankéřů o prvním zvýšení sazeb patrně pohybují někde mezi jejich vlastní prognózou a názorem trhu, tedy někde ve třetím čtvrtletí letošního roku. Podobně i viceguvernér Nidetzký podotkl, že spíše než debaty o prvním zvýšení sazeb, se aktuálně v radě vedou rozhovory o tom, kdy začít zvyšování diskutovat. Následně použil i rétoriku podobnou té, kterou nově používá americký Fed, kdy zahájení procesu normalizace měnové politiky podmínil reálným pozitivním vývojem skutečných dat o ekonomice, spíše než optimistickým prognózovaným výhledem.

Byť se toto téma nestalo bodem tiskové konference po dnešním zasedání bankovní rady, sluší se na tomto místě připomenout, že právě dnes schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR novelu zákona o ČNB. Ta rozšiřuje pravomoci centrální banky v oblasti operací na volném trhu, pro které odstraňuje některé dosavadní limity, pokud jde o samotné instrumenty a protistrany. Zjednodušeně řečeno tak umožňuje ČNB provozovat kvantitativní uvolňování jako trvalou součást jejího repertoáru. Zároveň dává ČNB pravomoc stanovovat závazné limity pro poskytování hypoték (namísto dosavadních doporučení. Novelou se ještě bude zabývat Senát.

Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *