CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

11. 01. 2018

3 komentáře

ČNB se dostala loni do ztráty 243 miliard korun

 

V loňském roce Česká národní banka vykázala ztrátu 243,2 miliardy korun. Za tak velkou ztrátu může nárůst devizových rezerv v souvislosti s ukončováním devizových intervencí a následné posílení kurzu koruny. V roce 2016 měla centrální banka zisk 46,5 miliardy korun.

Loading 

ČNB však upozorňuje, že vytváření zisku není její hlavní úlohou. Jejím hlavním úkolem je péče o cenovou stabilitu. Banka uvedla, že hospodářský výsledek je předběžný a nejsou v něm zahrnuty všechny dodatkové operace za rok 2017.

V rámci intervencí udržovala ČNB korunu kolem 27 korun za euro. Momentálně se koruna obchoduje kolem 25,50 Kč/EUR.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera může ČNB dlouhodobě fungovat i se ztrátami a negativním vlastním kapitálem. „Ale o co déle bude muset splácet tyto ztráty ze svých budoucích zisků, o to déle nebude moci tyto zisky odvádět do státního rozpočtu. Ztráty centrální banky tak nejsou jen ‚imaginární‘ a zcela jistě nejsou rozpočtově neutrální, jak ČNB často tvrdí,“ uvedl pro ČTK. Problém vysokých ztrát by přitom podle Seidlera bylo možné částečně vyřešit aktivnější správou devizových rezerv.
Zdroj : Českénoviny.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jan

  12 ledna, 2018

  a za tohle pan Rusnok dostal cenu za nejlepšího centrálního bankéře roku? Svět se zbláznil, držte se.

  Odpovědět

 • Radek

  12 ledna, 2018

  Jj, obdobná očekávaná (a nejspíš ještě vyšší) sekera vedla švýcarskou centrální banku k opuštění intervencí proti švýcarskému franku… jen ČNB se držela, a teď za to platí.

  Odpovědět

 • Radek

  12 ledna, 2018

  Jen ještě doplním: Podle Jiřího Rusnoka (a nejen jeho) ta ztráta nevadí. Nejsem si ale jist, jestli to není stejný případ, jako když ČSSD tvrdí, že deficitní státní rozpočet je v pořádku.

  Odpovědět