Pátek 21. ledna. Svátek má Běla.

ČNB se dostala loni do ztráty 243 miliard korun

Banky 11.01.2018 | 17:05 3 Komentářů

V loňském roce Česká národní banka vykázala ztrátu 243,2 miliardy korun. Za tak velkou ztrátu může nárůst devizových rezerv v souvislosti s ukončováním devizových intervencí a následné posílení kurzu koruny. V roce 2016 měla centrální banka zisk 46,5 miliardy korun.

ČNB však upozorňuje, že vytváření zisku není její hlavní úlohou. Jejím hlavním úkolem je péče o cenovou stabilitu. Banka uvedla, že hospodářský výsledek je předběžný a nejsou v něm zahrnuty všechny dodatkové operace za rok 2017.

V rámci intervencí udržovala ČNB korunu kolem 27 korun za euro. Momentálně se koruna obchoduje kolem 25,50 Kč/EUR.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera může ČNB dlouhodobě fungovat i se ztrátami a negativním vlastním kapitálem. „Ale o co déle bude muset splácet tyto ztráty ze svých budoucích zisků, o to déle nebude moci tyto zisky odvádět do státního rozpočtu. Ztráty centrální banky tak nejsou jen ‚imaginární‘ a zcela jistě nejsou rozpočtově neutrální, jak ČNB často tvrdí,“ uvedl pro ČTK. Problém vysokých ztrát by přitom podle Seidlera bylo možné částečně vyřešit aktivnější správou devizových rezerv.

Zdroj: Českénoviny.cz

3 komentáře: “ČNB se dostala loni do ztráty 243 miliard korun”

 1. Jan napsal:

  a za tohle pan Rusnok dostal cenu za nejlepšího centrálního bankéře roku? Svět se zbláznil, držte se.

  • Radek napsal:

   Jj, obdobná očekávaná (a nejspíš ještě vyšší) sekera vedla švýcarskou centrální banku k opuštění intervencí proti švýcarskému franku… jen ČNB se držela, a teď za to platí.

  • Radek napsal:

   Jen ještě doplním: Podle Jiřího Rusnoka (a nejen jeho) ta ztráta nevadí. Nejsem si ale jist, jestli to není stejný případ, jako když ČSSD tvrdí, že deficitní státní rozpočet je v pořádku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.