Středa 19. května. Svátek má Ivo.

ČNB rozhodla o kompetencích nových členovů bankovní rady

Banky 14.02.2017 | 09:06 0 Komentářů

Bankovní rada České národní banky (ČNB) 13. února 2016 přivítala dva nové členy. Oldřich Dědek bude mít na starosti rozpočet a účetnictví a zároveň sekci statistiky a datové podpory. Marek Mora bude dohlížet na řízení rizik a podpory obchodů, sekci informatiky a odbor restrukturalizace.

Noví členové bankovní rady nahradili ve funkci Pavla Řežábka a Lubomíra Lízala. „Hlavní změna spočívá v tom, že bankovní rada ČNB je nyní naplněna několika lidmi, kteří mají úzkou vazbu na guvernéra Rusnoka a kteří v ní s největší pravděpodobností sedí na jeho doporučení. Rusnok tak bude v radě velice lehce hledat podporu pro své měnově-politické postoje,“ míní hlavní ekonom Consequ Martin Lobotka. 

„Oba noví členové mají předpoklady být výraznými zastánci brzkého přijetí eura,“ uvedl expert Moody’s Analytics Tomáš Holinka.

„Mírně zesílí názor, že intervenční režim by měl být co nejdříve opuštěn a koruna by měla více podléhat tržním vlivům a měla by být centrální bankou ovlivňována jen neoficiálně v rámci určitého širšího neveřejného procentuálního pásma,“ soudí analytik BH Securities Martin Vlček.

Zdroj: Tisková zpráva ČNB, iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.