Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny

BankyMakro 29.03.2018 | 13:25 0 Komentářů

ČNB ponechala úrokové sazby nezměněné. V nejbližší době jejich zvýšení navíc nechystá. Základní sazby ČNB by mohly vzrůst ve druhé polovině roku.

Po dnešním zasedání bankovní rady ČNB zůstávají úrokové sazby nezměněné – dvoutýdenní repo sazba na úrovni 0,75 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1,5 %.

„Očekáváme, že koruna bude díky holubičí rétorice ČNB ve srovnání s prognózu ČNB posilovat v následujících měsících pomaleji a ČNB tak v druhé polovině roku začne sazby opět zvyšovat,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR, ING Bank.

Růst sazeb v letošním roce očekává i Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank: „Úrokové sazby a kurz koruny jsou spojené nádoby. Pokud koruna nebude v následujících měsících posilovat tak rychle, jak prognóza ČNB očekává, otevře se prostor pro růst úrokových sazeb. Podle naší prognózy koruna do léta neposílí přes hranici 25 korun za euro a bankovní rada ČNB bude moci zvedat úrokové sazby a to rovnou dvakrát.“

„ČNB ve své aktuální prognóze předpokládá pouze jedno zvýšení sazeb v samém závěru roku. Naše prognóza pro vývoj sazeb je o něco agresivnější,“ komentoval zasedání bankovní rady Viktor Zeisel, Head Economist investičního bankovnictví Komerční banky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.