Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

ČNB DRŽÍ SAZBY NA UZDĚ. DO KONCE ROKU JÍ TO NEVYDRŽÍ

Bankovní rada ČNB dnes na svém měnověpolitickém jednání ponechala všechny úrokové sazby beze změny: dvoutýdenní repo sazbu na úrovni 0,75 %, diskontní na 0,05 % a lombardní na 1,5 %. Pro trh žádné překvapení. 


Ačkoliv se inflace aktuálně pohybuje o 0,4 procentního bodu pod únorovou prognózou centrální banky a kurz koruny na její prognóze, neochota bankovní rady zvedat úrokové sazby bude ale zpětně bránit kurzu koruny v posilování. Proto, pokud koruna nebude v následujících měsících posilovat, očekáváme, že ČNB změní názor a úrokové sazby zvedne letos ještě dvakrát. 

Podle naší aktuální prognózy kurz koruny do poloviny roku posílí na 25 EUR/CZK, zatímco 3M PRIBOR se zvýší jen mírně na 1 %. Inflace, která podle naší prognózy dosáhla v únoru svého dna, se bude vracet nad 2 % vlivem postupně prosakující mzdové inflace.

„Úrokové sazby a kurz koruny jsou spojené nádoby. Pokud koruna nebude v následujících měsících posilovat tak rychle, jak prognóza ČNB očekává, otevře se prostor pro růst úrokových sazeb. Podle naší prognózy koruna do léta neposílí přes hranici 25 korun za euro a bankovní rada ČNB bude moci zvedat úrokové sazby a to rovnou dvakrát“, říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. 

Více o názorech bankovní rady na současný vývoj se dozvíme na tiskové konferenci dnes ve 14:15. Budeme sledovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.