Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

ČNB dle očekávání ponechala sazby na stávající úrovni, další zvýšení sazeb patrně přijde až v druhé půlce roku

BankyMakro ING Bank 29.03.2018 | 13:14 0 Komentářů

ČNB na dnešním jednání ponechala své úrokové sazby bez změny. V tomto ohledu se však nejedná o překvapení, jelikož ČNB již na svém posledním únorovém jednání naznačila, že se k brzkému růst sazeb nechystá. Očekáváme, že koruna bude díky holubičí rétorice ČNB ve srovnání s prognózu ČNB posilovat v následujících měsících pomaleji a ČNB tak v druhé polovině roku začne sazby opět zvyšovat. 

Poslední údaje z tuzemské ekonomiky týkající se růstu HDP, mezd či vývoje kurzu koruny byly zhruba v souladu s poslední prognózou ČNB. Nejvyšší nesoulad přišel však ve vývoji inflace. Ta v únoru zpomalila na 1,8 %, zatímco ČNB čekala meziroční růst cen ve výši 2,2 %. Při pohledu na strukturu inflace je však patrné, že zpomalení šlo zejména na vrub pomalejšímu růst cen potravin a také vyšší srovnávací základně z minulého roku, kdy ceny začaly zrychlovat například vlivem zavedení EET. Takový pokles inflace mírně pod cíl centrální banky není nic problematického. Jednak proto, že a) byl zejména tažen nabídkovými faktory, jako jsou ceny potravin, b) stále se inflace nachází velmi blízko 2% cíle, c) ČNB se nezaměřuje na současnou inflaci, ale tu na měnovém horizontu roku, roku a půl, a ta by měla setrvat nad cílem centrální banky z titulu silné dynamiky mezd.

ČNB v tuto chvíli dle našeho názoru inflace nepatrně pod 2% cílem dokonce vyhovuje, umožňuje jí totiž důvěryhodněji tvrdit, že se k dalšímu zvyšování sazeb jen tak nechystá. Trh tak díky slabší inflaci doprovázené holubičí komunikací ČNB nebude natolik předjímat brzký růst sazeb ČNB a nebude tolik tlačit korunu k silnějším úrovním. To znamená, že měnové podmínky nebudou zpřísňovány silnějším kurzem a ČNB tak bude mít větší prostor je zpřísnit prostřednictvím sazeb. To je pro ČNB preferovanější varianta, protože je pro ní žádoucí se sazbami co nejvíce utéct od nulové hranice a vytvořit si polštář pro jejich budoucí snižování, až se ekonomický cyklus obrátí. Pokud by však koruna příliš posílila, prostor pro další růst sazeb by byl menší.

Dle našeho názoru tak bude ČNB obecně v první polovině letošního roku vysílat spíše holubičí signály, což bude koruně bránit v dalším posilování. Méně silná koruna ve srovnání s prognózou ČNB a příznivý ekonomický vývoj vyžadující další měnové utažení však ČNB nakonec umožní opět zvyšovat své sazby v druhé polovině letošního roku. Prozatím nelze vyloučit zvýšení na konci června, jelikož koruna bude patrně ve srovnání s prognózou ČNB v 2. čtvrtletí výrazněji slabší. Pravděpodobněji však vypadá srpnové jednání, kdy bude mít bankovní rada k dispozici novou prognózu. Stále tak očekáváme letos ještě dvojí zvýšení základních sazeb ČNB, což pak korunu do konce roku dostane mírně pod hranici 25 Kč za euro.

Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR, ING Bank N.V.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.