Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

ČNB podala stížnost proti rozhodnutí odejmutí licence WPB Capital

BankyInvestice 14.09.2018 | 14:40 0 Komentářů

Česká národní banka podala k Nejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost proti rozsudku Městského soudu v Praze. Ten totiž ruší její rozhodnutí o odejmutí licence družstevní záložně WPB Capital. ČNB také požádala Nejvyšší správní soud o bezodkladné přiznání odkladného účinku této kasační stížnosti. Městský soud totiž označil odnětí licence za nepřiměřené opatření.

Česká národní banka odebrala WPB Capital povolení působit jako družstevní záložna v roce 2014, kvůli umělému  navyšování kapitálu a nákup směnek v rozporu se zákonem.

Současně však soud potvrdil, že ve WPB Capital docházelo k závažnému protiprávnímu jednání, které ČNB v rámci své dohledové činnosti zjistila a následně ve svých rozhodnutích o odejmutí povolení k činnosti popsala. ČNB se pozastavuje nad tím, jakého jednání by se tedy musela úvěrová instituce dopustit, aby to podle soudu opravňovalo k odejmutí povolení k činnosti.

Tyto skutečnosti považujeme za natolik alarmující a natolik v rozporu s naprosto základními požadavky na obezřetné podnikání družstevních záložen, že odejmutí licence bylo v tomto případě zcela namístě,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. „Jsme přesvědčeni, že ČNB tento krok dostatečně odůvodnila a že vše, co jí soud vytýká, lze vyvrátit již obsahem jejích rozhodnutí o odejmutí licence.“

Zdroj: Tisková zpráva ČNB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.