Středa 22. května. Svátek má Emil.

Číslem týdne bude české HDP, překvapí vyšším výsledkem?

Makro 13.11.2017 | 16:11 0 Komentářů

Hlavní událostí tohoto týdne by měly být výsledky české ekonomiky (HDP) za třetí kvartál. Poslední čísla podle našeho nowcastu zvyšují šance na velice dobrý výsledek. Pokud by viditelně překonal 5 %, byl by to pro ČNB důvod zamyslet se nad rychlejším růstem sazeb, než ukazuje poslední prognóza. Náš nowcast přitom ukazuje, že takové zrychlení ekonomiky můžeme klidně čekat  – odhaduje za třetí kvartál růst 5,5% meziročně (viz graf níže).

Další růst sazeb “již” v tomto roce ovšem nehledě na silná čísla může být řadě centrálních bankéřů proti gustu. Ze zápisu z posledního zasedání jasně vyplynulo, že ČNB preferuje “postupný” růst sazeb. Bojí se, že by agresivnějším růstem sazeb dala koruně zelenou k výraznějším ziskům, které by inflaci nazpátek zadupaly do země. Současně i proto, že by mohly nepřiměřeně ohrozit finanční stabilitu – zadluženým podnikům a domácnostem by úrokové náklady vzrostly příliš rychle a mohly by proto mít problém se splácením svých závazků.

Na lepší čísla taky nemusí hned nutně reagovat super-pozitivně česká koruna. Po vyšší inflaci se jí nakonec nepodařilo zdolat 25,50 EUR/CZK a brzdit ji na začátku tohoto týdne může vyšší globální averze k riziku – index VIX vyskočil za poslední týden o 25 %. Kdyby ale ČNB začala po silných číslech připravovat trhy na růst sazeb v prosinci, těžko by korunu něco dokázalo zastavit….

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.