Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Český HDP ve druhém čtvrtletí vykáže silnou dynamiku

Makro 15.08.2017 | 20:25 0 Komentářů

V regionu bude zítra zveřejněn vývoj HDP ve druhém kvartále letošního roku. Ten by měl ve všech zemích vykázat velmi slušnou dynamiku. Český HDP by měl být podpořen silnou domácí poptávkou, přičemž ke slovu by se měly začít vracet investice. 

Tvorba fixního kapitálu pravděpodobně zůstane ještě nízká, neboť současné investice do infrastruktury budou schovány do kategorie tvorba zásob a do položky investic se přesunou po svém dokončení. Celkově předpokládáme, že růst HDP ve druhém čtvrtletí vykáže velmi dobrou dynamiku, když se zvýší o 1,3 % q/q, po 1,5 % q/q v Q1 17. Za celý letošní rok by si domácí ekonomika měla polepšit o 3,7 %. Detailní strukturu růstu HDP se ale dozvíme až 1. září. Kromě toho nás zítra čeká zveřejnění českých cen průmyslových výrobců za červenec. Ty v důsledku vývoje na komoditních trzích zřejmě o 0,3 % m/m poklesly, v meziročním srovnání tempo jejich růstu zpomalilo na 1 %.

Polská ekonomika by měla vykázat růst o 0,8 % q/q, v meziročním srovnání pak o 3,9 %. Maďarsko by si podle konsenzu trhu mělo připsat 1,0 % q/q, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku by růst HDP měl dosáhnout 3,5 %. Společným jmenovatelem v regionu zůstává slušná domácí poptávka, která je podporována klesající nezaměstnaností a růstem mezd a také pomalu se na scénu vracející se investice.

Regionální měny dnes mírně ztrácely. Koruna oslabila zhruba o 0,2 %, když se posunula na 26,18 CZK/EUR. Podobně se vedlo i polskému zlotému, který oslabil na 4,291 PLN/EUR. Nejlépe dopadl maďarský forint, který ve srovnání s předchozím dnem zůstal na úrovni 304,4 HUF/EUR víceméně beze změny.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.