Čtvrtek 24. září. Svátek má Jaromír.

Čínský akciový trh vstupuje do medvědího teritoria

Investice 18.01.2016 | 10:55 0 Komentářů

Čínský akciový index Shanghai Shenzhen (CSI 300) uzavřel v pátek 20 procent pod svými předchozími maximy (3 875 bodů), čímž se oficiálně propadl do medvědího teritoria.

Index je aktuálně na úrovni 3 118,73 bodu, což je kousek od kulatého čísla 3 000 bodů a minima z loňského srpna. O tom, zdali se podaří indexu udržet nad těmito klíčovými hodnotami, rozhodnou v úterý data HDP za poslední čtvrtletí. Tržní konsenzus kalkuluje s 6,9 procentním meziročním růstem druhé největší ekonomiky světa v měsících říjen – prosinec. Situace na čínském akciovém trhu momentálně diktuje trend i evropským a americkým akciím.

Proto je důležité i pro západní investory sledovat reakci čínského akciového indexu na velmi důležitou podpůrnou hodnotu. Ve Spojených státech začala uplynulý týden výsledková sezona. V pátek zveřejnily čísla dvě velké banky Wells Fargo a Citibank. Investoři jako kdyby výsledky amerických firem aktuálně přehlíželi a reagují až přecitlivěle na dění v Číně. Index Nasdaq spadl na nejslabší úroveň od 24. Srpna 2015.

Finančními trhy rovněž otřásly obavy investorů o velké ekonomické zpomalení, když v pátek spadly ceny ropy pod hranici 30 dolarů za barel. Ceny ropy Brent, které letos ztratily už 20 procent, v pátek padaly o 4 procenta na 29,62 dolaru za barel vlivem obav, že íránská ropa zaplaví už tak přesycený trh.

Michala Moravcova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.