CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.522 +0,45%

CZK/£ 28.619 -0,07%

CZK/CHF 24.728 +1,01%

08. 06. 2022

0 komentářů

Český trh práce známky ochlazování nejeví

 

Tuzemská míra nezaměstnanosti v květnu klesla o jednu desetinu procentního bodu a dosáhla hodnoty 3,2 %. Na úřadech práce je tak nově registrováno o 8190 méně uchazečů, nežli v dubnu, zároveň se ovšem snížil i počet evidovaných volných pracovních míst, a to o zhruba 7 tisíc. Celkem tak úřady aktuálně v Česku evidují 235 tisíc uchazečů a 337 tisíc volných míst, na jedno volné místo tak připadá 0,7 uchazeče. 

Jak je v Česku tradicí, okresem s nejvyšší mírou nezaměstnanosti zůstává Karviná, kde dosahuje 8,2 %, zatímco nejméně nezaměstnaným okresem je Praha-východ (1,1 %). Stejná jména nalezneme na obou koncích žebříčku i u počtu uchazečů na jedno pracovní místo, kde jich Karviná hlásí 9,7, zatímco Praha-východ 0,1.

Poslední srovnatelná data na evropské úrovni pocházejí z měsíce dubna a Česku zde opět náležela pozice země s nejnižší mírou nezaměstnanosti v celé Evropské unii, když s hodnotou 2,4 % suverénně poráželo druhé Německo, které hlásilo 3,0 %. Průměrná míra nezaměstnanosti v EU pak činila 6,2 %. Připomínáme, že metodika Eurostatu je odlišná od té reportované českým Ministerstvem práce.

Navzdory ne zcela ideálnímu ekonomickému klimatu zatím na českém trhu práce nejsou patrné výraznější známky ochlazování. Míra nezaměstnanosti sice zůstává nad před-pandemickým minimem (2,6 %), ovšem volných pracovních míst na něm momentálně nalezneme podobné množství, jako tehdy. Žádné dramatické negativní důsledky příchodu uprchlíků z Ukrajiny pro české zaměstnance tak z oficiálních statistik nejsou patrné a uchazeči o zaměstnání nadále tahají za výrazně delší konec provazu. Ani klopýtání českého průmyslu, který se potýká s nedostatkem výrobních vstupů a zdražujícími energiemi se zatím na úřadech práce významně neprojevilo. Určitého ochlazení se ovšem pravděpodobně v příštích měsících přece jen dočkáme. Obzvláště ve zmiňovaném zpracovatelském sektoru lze předpokládat, že část firem, která se dosud jakémukoliv propouštění vyhýbala s vědomím, že bude těžce shánět volné pracovníky, až se situace opět zlepší, své úsilí bude nucena vzdát. Čeká nás tak již maximálně jedno kosmetické snížení míry nezaměstnanosti v červnu – a to přinejlepším o 0,1 procentního bodu – následované postupným nárůstem. Za celý letošní rok pak podle nás nezaměstnanost dosáhne v průměru 3,5 %.

Autor: Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Světová ekonomika na rozcestí: Zvolíme raději recesi, abychom zabránili stagflaci?

Čtyři měsíce po zahájení bojů na Ukrajině lze jednoznačně říct: jde o konflikt, který patrně bude trvat dlouho, a již nyní narušil globální ekonomickou rovnováhu. V tomto složitém prostředí snížila společnost Coface ve svém pravidelném hodnocení „Coface Barometr“ hodnocení rizik 19 zemí, z toho 16 evropských – […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

28. 06. 2022

Správné nastavení pojištění invalidity? Tak trochu oříšek

Nastavit správně pojištění invalidity je oříšek. Cena by měla být až na druhém místě, jenže zároveň se musí vejít do klientova rozpočtu. „V prvé řadě je třeba vybírat mezi pojištěními invalidity z jakýchkoli příčin, nespoléhat se pouze na jeho úrazové varianty. A i samotné úrazové pojištění či pojištění trvalých […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.