CZK/€ 24.545 +0,06%

CZK/$ 24.818 -1,22%

CZK/£ 28.124 -0,20%

CZK/CHF 25.132 -1,04%

07. 12. 2020

0 komentářů

Česko zpět na cestě do čtvrtého stupně a k staro-novým omezením…

 

Česko je zpět na cestě do čtvrtého stupně rizika protiepidemického systému PES. Od začátku posledního rozvolnění bylo jasné, že přichází stále na velice nebezpečných úrovních – přírůstky počtu nakažených byly na úrovních, kde Izrael v září připravoval “tvrdý lockdown”, vir se zjevně ve velké části republiky šířil komunitně a pozitivita testů byla vysoká. 


V takové situaci stačí relativně málo k tomu, abychom si rychle zadělali na nový problém. Jak naše jednoduchá simulace ukazuje, pokud by v následujících 14 dnech R vzrostlo pozvolna na 1,2, máme na začátku ledna opět přírůstky nakažených okolo 10 tisíc za den. Můžeme si dovolit skutečně jen velmi omezený “restart” sociálních kontaktů. Na ten to však podle prvních zkušeností po rozvolnění (do stupně 3) nevypadá, a i mobility data od společnosti Google ukazují, že počet sociálních kontaktů v Česku výrazně roste.I proto bude na začátku týdne ostře sledované zasedání vlády, kde se bude řešit, jak naložit se zhoršující se situací. Pokud se opětovné zhoršení trendu potvrdí, bude klíčové, jak tvrdý postup česká vláda zvolí pro nejbližší týdny včetně vánočních svátků a zejména Silvestra. Tam se v průběhu několika dní může zadělat na bolestivý lockdown celé ekonomiky na konci ledna a začátku února.
Kromě domácí pandemické situace budou trhy v tomto týdnu bedlivě sledovat zejména dění v Bruselu. Na summitu EU se má řešit kromě otázky rozpočtu EU (víceletý finanční rámec) a jeho potenciálního veta ze strany Polska a Maďarska také dohoda mezi Velkou Británií a EU. Na obou dvou frontách zatím převládá spíše napětí a skepse, a to nejsou dobré zprávy pro českou korunu. Minimálně pro začátek tohoto týdne.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

lex voucher

Ochrana pro cestovky končí. Za nevybrané vouchery musí vrátit peníze

Foto: Shutterstock Pouze do konce srpna budou cestovní kanceláře pod ochranou podle kontroverzního zákona nazývaného Lex Voucher, který byl loni přijat ke zmírnění dopadů koronaviru na odvětví cestovního ruchu. Posledním srpnovým dnem končí ochranná doba a nevyužije-li zákazník možnosti náhradního zájezdu do 31. srpna, cestovka musí vrátit […]

Text: Veronika Hejná

16. 08. 2021

Jak digitalizace mění svět investování?

Jak digitalizace mění svět investování?

Konzervativní přístup Čechů k investování se promítá nejen do jimi preferovaných investičních nástrojů, ale také co se výběru investičního partnera týče. Mezi nejoblíbenější investiční nástroje Čechů patří spořicí účty nebo stavební spoření. Z toho se dá také odvodit, jakým institucím jsou Češi ochotni svěřit své úspory. Jak potvrdil […]

Text: redakce

28. 01. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.