Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Česko zpět na cestě do čtvrtého stupně a k staro-novým omezením…

Vývoj ekonomiky 07.12.2020 | 16:49 0 Komentářů

Česko je zpět na cestě do čtvrtého stupně rizika protiepidemického systému PES. Od začátku posledního rozvolnění bylo jasné, že přichází stále na velice nebezpečných úrovních – přírůstky počtu nakažených byly na úrovních, kde Izrael v září připravoval “tvrdý lockdown”, vir se zjevně ve velké části republiky šířil komunitně a pozitivita testů byla vysoká.

V takové situaci stačí relativně málo k tomu, abychom si rychle zadělali na nový problém. Jak naše jednoduchá simulace ukazuje, pokud by v následujících 14 dnech R vzrostlo pozvolna na 1,2, máme na začátku ledna opět přírůstky nakažených okolo 10 tisíc za den. Můžeme si dovolit skutečně jen velmi omezený “restart” sociálních kontaktů. Na ten to však podle prvních zkušeností po rozvolnění (do stupně 3) nevypadá, a i mobility data od společnosti Google ukazují, že počet sociálních kontaktů v Česku výrazně roste.I proto bude na začátku týdne ostře sledované zasedání vlády, kde se bude řešit, jak naložit se zhoršující se situací. Pokud se opětovné zhoršení trendu potvrdí, bude klíčové, jak tvrdý postup česká vláda zvolí pro nejbližší týdny včetně vánočních svátků a zejména Silvestra. Tam se v průběhu několika dní může zadělat na bolestivý lockdown celé ekonomiky na konci ledna a začátku února.

Kromě domácí pandemické situace budou trhy v tomto týdnu bedlivě sledovat zejména dění v Bruselu. Na summitu EU se má řešit kromě otázky rozpočtu EU (víceletý finanční rámec) a jeho potenciálního veta ze strany Polska a Maďarska také dohoda mezi Velkou Británií a EU. Na obou dvou frontách zatím převládá spíše napětí a skepse, a to nejsou dobré zprávy pro českou korunu. Minimálně pro začátek tohoto týdne.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.